22 Мај, 2018
0.3464
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

ЕУ и Велика Британија ги одложија преговорите за Брегзит

Објавено во: Свет 13 Септември, 2017

Европската унија и Велика Британија одлучија да го одложат четвртиот круг разговори за излез од Велика Британија од ЕУ, соопшти портпаролот на британската влада.

Преговорите требаше да започнат на 18 септември, но тие ќе започнат една недела подоцна, односно на 25 септември.

Според информациите во британските медиуми, одложувањето ќе им овозможи на двете страни подобро да се подготват за следната рунда разговори.

Од една страна, Тереза ​​мај ќе подготви важен говор за Брегзит, кој ќе се одржи неколку дена пред 25-ти септември. Пред една недела главниот преговарач на Европскиот парламент, Гај Верхофштат, предвидуваше сличен потег.

Во меѓувреме, главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние, ќе може да одржи повеќе разговори со другите 27 членки за да направи пофлексибилна позиција.

Досега, двете страни не постигнаа многу напредок во текот на трите рунди разговори. Едно од најтешките прашања што треба да се реши е износот на сметката што Велика Британија мора да ја плати во ЕУ за напуштање на Заедницата.

Можеби ќе ве интересира

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

ОД БЕЛАТА КУЌА ВО ШОУ БИЗНИСОТ: Барак и Мишел Обама се „фрлија“ на заработување пари

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

Погледнете каква монета изработи САД за историската средба Трамп - Ким

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

НАЈСИЛЕН ПО 1985: Земјотрес во Чешка

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

МЕРКА ИПОЛ: Оваа земја направи бум во светот и обезбеди бесплатен јавен превоз за своите граѓани

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) За само пет минути авион во лет падна на 500 метри височина

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале