19 Мај, 2021
0.0292

ЕУ ја договорила цената: Ќе плаќа 15,5 евра по доза за вакцината против Ковид-19

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2020

Европската унија може да плати скоро 10 милијарди евра за да обезбеди стотици милиони дози на вакцината што ја развиваат Pfizer-BioNTech и CureVac, изјави за Ројтерс официјален претставник на ЕУ вклучен во преговорите.

Блокот се согласи да плати 15,50 евра по доза за вакцината против COVID 19, развиена од Pfizer и BioNTech, според официјалниот претставник.

Тоа би значело вкупна цена до 3,1 милијарди евра за 200 милиони дози и 4,65 милијарди евра доколку се набават дополнителни 100 милиони дози според договорот, рече официјалното лице.

Податоците за цената, кои не се претходно објавени, потврдуваат дека за првично снабдување со овие вакцини, ЕУ плаќа помалку по доза од САД, како што објави Ројтерс минатата недела.

Договорот вклучува осигурување за земјите од ЕУ да добиваат компензација ако компаниите ги пренасочат дозите кон САД, според извор кој сакал да остане анонимен поради чувствителноста на проблемот.

Европската унија одделно се согласи да плати 10 евра по доза за првично снабдување со 225 милиони дози за вакцина CureVac, што е попуст во однос на 12-те евра што компанијата ги постави како цена за вакцинирање, рече официјалното лице.

Блокот постигна договор со CureVac оваа недела да обезбеди снабдување до 405 милиони дози, од кои 180 милиони не се задолжителни за превземање.

Moderna и Pfizer / BioNTech оваа недела објавија дека нивните вакцини се ефикасни во 95 проценти од случаите и ќе бараат итно одобрување во наредните денови.

Успехот на двете вакцини предизвика надеж за крај на пандемијата КОВИД 19 која однесе 1,3 милиони животи ширум светот и нанесе силен удар врз економиите и секојдневниот живот.

Во јули, американската влада се согласи на Pfizer да му лати по 19,5 долари по доза за 100 милиони примероци, со можност за купување дополнителни 500 милиони под услови за кои ќе се преговара одделно.

Пониската цена делумно ја одразува финансиската поддршка на Европската унија за BioNTech за развој на лекови, изјави друг агент на ЕУ за Ројтерс минатата недела.

За да се обезбеди снабдување со Pfizer-BioNTech, ЕУ даде неповратен депозит. Сумата не беше обелоденета, но официјалниот претставник рече дека блокот платил 700 милиони евра на компаниите.

Договорената цена од 15,50 евра по доза ќе ја плаќаат оние европски влади кои се подготвени да ја купат вакцината, и само доколку регулаторот на ЕУ ја одобри како безбедна и ефикасна.

Во глобалната трка за осигурување на вакцината, ЕУ побара Pfizer и BioNTech да прифатат „кршење на договорната клаузула“ ако ги пренасочат дозите кон САД, рече изворот.

Во тој случај, на земјите од ЕУ ќе им бидат вратени 50 проценти од парите што ги платиле, рече официјалното лице. Клаузулата беше побарана од ЕУ, додаде официјалниот претставник, и покрај тоа што компаниите планираат да ја произведат вакцината за Европа во Белгија и Германија.


Можеби ќе ве интересира

ССМ бара задолжително платено отсуство за работниците на денот на вакцинацијата

ССМ бара задолжително платено отсуство за работниците на денот на вакцинацијата

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Анѓушев демантира дека е поврзан со увоз или користење на токсични масла

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Ќе се направи супер анализа за македонското брашно кое е вратено од Косово

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Промени во врвот на Европа: Кој седи во директорските фотелји на фабриката за чоколади и вафли

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

Бектеши вели дека инспекторатот предводен од Стојко Пауновски не го контролирал независно квалитетот на горивото

Следните денови точиме горива по овие цени

Следните денови точиме горива по овие цени

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

ОД ПРВИОТ ПОВИК ВЛАДАТА НЕ ОДБРА НИ ЕДЕН, А РАСПИША НОВ ОГЛАС ЗА СТРАТЕШКИ ПРОЕКТИ - кој ќе вложи 100 или 150 милиони евра во земјава и во што

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Лани 10 милиони евра повеќе потрошени за лекови во болниците и поликлиниките

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?

Бизнисот со самопослуги во корона криза порасна до 170 милиони евра! Кои се најголемите ланци супермаркети?