20 Мај, 2018
0.3155
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

ЕУ „крои“ црна даночна листа: Кои 20 земји се на удар?

Објавено во: Економија 05 Декември, 2017

Европската унија планира да стави 20 земји на црната листа поради шемата за избегнување на плаќање данок.

Европскиот комесар за даночни прашања Пјер Московски рекол пред состанокот на министрите за финансии на ЕУ дека тие земји одбиле да соработуваат и да ја променат таквата пракса и покрај десетмесечниот дијалог.

Проблемот на неправедно плаќање данок повторно дојде во центарот на вниманието минатиот месец во аферата со „Рајските документи“, документи за затајување данок на високи претставници и фирми.

Државите со висока даночна стапка како Франција, бараат „црна листа“ и европска акција против даночните раеви, додека државите со ниска даночна стапка како Ирска и Холандија тврдат дека тоа би било штетно за конкурентноста во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Зошто ММФ ја притиска Германија?

Зошто ММФ ја притиска Германија?

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе купуваат поевтина индустриска струја

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе купуваат поевтина индустриска струја

Стопиран увозот на месо од бразилски фирми

Стопиран увозот на месо од бразилски фирми