21 Мај, 2019
0.0205

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

Објавено во: Економија 21 Април, 2019

Европа во 2018 година вложила 27 милијарди евра во ветроелектрани.

Како што покажува годишниот извештај на компанијата  „Wind Europe“, ќе се финансира рекордна количина на нови капацитети за производство на енергија од ветер.

-Енергијата од ветер заземала 60 посто од сите нови вложувања во капацитетите за производство на електрична енергија во Европа минатата година-изјавил извршниот директор на  „Wind Europe“ Џил Дикинсон, пренесува „њуз јуроп“.

Тоа, како што кажал, била рекордна година за количината на инсталирани нови капацитети за производство на енергија од ветер, пишува Bizlife.

-Намалувањето на трошоците значи дека инвеститорите сега добиваат повеќе мегавати по евро кое го вложуваат. Но Европа мора да продолжи да вложува значајни средства во енергија на ветер ако сака да ја оствари поставената цел од 32 посто обновливи извори на енергија-изјавил Дикинсон додавајќи дека пари има, но дека нема доволно исплатливи проекти.Можеби ќе ве интересира

За инвестиции жените на село ќе добиваат по 3.000 евра

За инвестиции жените на село ќе добиваат по 3.000 евра

Колку пари врти бизнисот со софтвери?

Колку пари врти бизнисот со софтвери?

СЛОВЕНИЈА 15 ГОДИНИ Е ВО ЕУ: Еве со што можат да се пофалат

СЛОВЕНИЈА 15 ГОДИНИ Е ВО ЕУ: Еве со што можат да се пофалат

Поволните временски услови ќе овозможат побрзо пуштање на Автопатот Миладиновци -Штип

Поволните временски услови ќе овозможат побрзо пуштање на Автопатот Миладиновци -Штип

Малта, Хрватска, Германија се земјите кои ги „земаат“ стручните кадри од земјава

Малта, Хрватска, Германија се земјите кои ги „земаат“ стручните кадри од земјава

Не штедиме на месо: Колку пари направи „Солета“ лани од месни преработки

Не штедиме на месо: Колку пари направи „Солета“ лани од месни преработки

Николче Петкоски останува директор и претседател на УО на Еуростандард банка

Николче Петкоски останува директор и претседател на УО на Еуростандард банка

Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Се укинува роамингот, Владата ќе се заложи за минусот кај операторите

Се укинува роамингот, Владата ќе се заложи за минусот кај операторите