07 Март, 2021
0.0203

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

Објавено во: Свет 25 Јануари, 2021

Европската Унија и оваа недела остана без вакцините ветени од компанијата Фајзер, а оттаму велат дека немаат доволно производство. Во меѓувреме, или поконкретно на 23.јануари Фајзер објави дека е потпишан нов договор со американската влада за нарачка на нови сто милиони дози од вакцинатаи тоа во текот на април, мај и јуни, што дополнително ја налити Европската Унија.

Ова е причина, шефовите на диипломатиите на земјите-членки на Унијата денеска да разговараат за нова стратегија за дистрибуција на вакцините, како во земјите на ЕУ, така и во земјите од западен Балкан.

Набавка на вакцините во Европа е првата точка на дневниот ред на состанокот, и се очекува да се каже каква ќе биде стратегијата на Унијата за еднаква дистрибуција во сите земји, вклучително и во Западен Балкан.


Можеби ќе ве интересира

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

ШТО И СЕ СЛУЧИ НА СЛОВАЧКА - болните мораат да ги носат во Полска и Германија, стапката на смртност е највисока во светот

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ОХРАБРУВАЧКИ: Компанијата Мерк работи на орален лек против ковид 19

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

Холандски весници: Руски и кинески хакери ја нападнаа Европската агенција за лекови

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ИМАТЕ ЛИ 500 ДОЛАРИ - повелете да си купите вакцина на црниот пазар

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

ЈА ДОНЕСОВ ФОТОГРАФИЈАТА БИДЕЈЌИ СУМ ГОРД НА НЕГО - аргентински градоначалник се вакцинираше со слика на Путин

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

РАДИОАКТИВНА ПРАШИНА СТИГНА ВО ЕВРОПА - 60 години по тестот на атомската бомба дојде како бумеранг

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

НЕ Е ТОЧНО ДЕКА НАЈЛОШОТО ПОМИНА - СЗО вели дека уште не е време за опуштање

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

КОНЦЕРТ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ - како Израел слави што ја добива битката против ковид 19

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот