21 Септември, 2019
0.0180

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

Објавено во: Економија 23 Август, 2019

Европската унија разви еконосмска програма која може да одговори на трговските ограничувања на американскиот претседател Трамп.

Во документот , кој има 173 страни, се предлага ЕУ да покаже повеќе одлучност во областа на трговијата и да воведе еднострани царини на стока од САД, пренесува Политико.

Слични „санкции“ ќе влијаат на технолошките гиганти како Гугл, Епл, Амазон, Мајкрософт и Фејсбук, како европските земји би добиле можност да ги развиваат своите технолошки компании.

На тој начин авторите на документите инсистираат на остри мерки против САД во областа на трговијата.

Весникот напоменува дека овие предлози уште се во фаза на разгледување.

САД и ЕУ воведоа меѓусебни трговски царини на бројни категории производи во пролетта и летото минатата година. Сега ЕУ се обдува да избегне воведува нови американски царини на автомобилите од европско производство, што Трамп го користи за уценување.

Можеби ќе ве интересира

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Тиквеш: На „тимбилдинг“ одат сите вработени, секој да изгради поцврста врска со производот

Тиквеш: На „тимбилдинг“ одат сите вработени, секој да изгради поцврста врска со производот

ТАВ: Ќе има пушачка соба по пасошката контрола на скопскиот аеродром

ТАВ: Ќе има пушачка соба по пасошката контрола на скопскиот аеродром