19 Февруари, 2019
0.3065
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

ЕУ прифати решение за спорниот германско-руски гасовод

Објавено во: Економија 10 Февруари, 2019

Претставници на поголемиот дел од земјите на Европската Унија донесoa компромисно решение за измените и дополнувањата на европската регулатива на гасоводи коe нема да наштети на руско-германски проект "Северен поток 2", во петокот ДПА европски дипломатски извори.

Темата на вчерашната средба на претставниците на земјите-членки се промени во Европската директива за гас дека Европската комисија ќе обезбеди поголемо влијание врз регулирањето на цевководите, вклучувајќи го и "Северен поток 2".

Овој гасовод, долг околу 1.200 километри, треба да го испорача рускиот гас за Германија преку Балтичкото Море, објави ХИНА.

Во четвртокот, Франција неочекувано го отвори патот за компромис, поддржувајќи ја ревидираната верзија на предлогот што ја направи заедно со Германија.

Суштината на предлогот е дека правото на примена на европските прописи, како и можното отстапување да има една земја на ЕУ, на чија територија или во чии води минува првата точка на интерконекција гасоводот - во случај на "Норд стрим 2" Германија.

Компромисот беше поддржан од 27 од 28 земји на ЕУ - само Бугарија беше против тоа, изјави неименуван француски претставник за германската новинска агенција ДПА.

"Со донесувањето на оваа Директива ќе се гарантира поголема контрола над европскиот енергетски проекти со цел да се обезбеди поголема независност и сувереност на Европската унија во областа на енергијата", рече тој.


Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?