19 Февруари, 2019
0.3009
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

ЕУ се заканува со такси за струја кон Македонија и другите од Западен Балкан

Објавено во: Економија 11 Февруари, 2019


Во последниве неколку дена, регионалните медиуми информираат дека Европската унија може за Западен Балкан да воведе такси за производителите на електрична енергија поради емисиите на јаглерод диоксид. Тоа би претставувало шок за цената на електричната енергија, ако се знае дека кај шесторката Македонија, Србија, БИХ, Црна Гора, Албанија и Косово струјата главно доаѓа од термоелектрани што работат на јаглен.

Шефот на секторот за електрична енергија на Секретаријатот на Енергетската заедница на Југоисточна Европа, Јасмина Трхуљ, рече дека се уште не постои временски рок за ова прашање.

Таа рече дека студијата за субвенции во секторот за јаглен е во тек и дека ЕЕЗ сака да започне разговори за оваа тема, изјави за Ал Џезира.

Ова прашање постојано е на дневен ред на Советот на министри на Енергетската заедница и тие засега велат "не" на европската шема за тргување со емисии.

Ваквите закани треба да ја охрабрат транзицијата од фосилни горива на обновливи извори на енергија, но и да се награди истото со субвенции.

Стимулансите би се однесувале на гасни и хидро централи, како и на ветерници и на соларни платформи.

Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?