22 Април, 2018
0.0563

ЕВРОБАРОМЕТАР: Во овие градови на работа најчесто се оди со велосипед

Објавено во: Стил 14 Јули, 2017

Прв по бројот на велосипедисти е Копенхаген, а втор е Амстердам, покажуваат статистиките на Евробарометар. 

Третина од граѓаните во Холандија на работа одат со велосипед, а во Кипар, Португалија и Малта таа пракса уште не заживеала. 

Копенхаген е прв со 35% велосипедисти, Амстердам со 32%, а Берлин е трет со 13%. Зад Берлин е Љубљана со 12%, а Хелсинки е петти со 11% велосипедисти на улиците. 

Според Евробарометар, распространетоста на користење на велосипедот е различна во различни делови на ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

Кои состојки се најдобри и најлесни за јадење пред спиење?

Кои состојки се најдобри и најлесни за јадење пред спиење?

Видео: Топ 10 серии наменети за интелигентна публика

Видео: Топ 10 серии наменети за интелигентна публика

Најдобриот саем за љубители на стилизирани мотори - Естетика која исчезнува

Најдобриот саем за љубители на стилизирани мотори - Естетика која исчезнува

Видео: Подводен апартман е новиот хит на Малдивите

Видео: Подводен апартман е новиот хит на Малдивите

Гастрономски експеримент ги спои крофните и бургерите

Гастрономски експеримент ги спои крофните и бургерите

„Исцелител“ најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

„Исцелител“ најдобар дебитантски филм во Југоисточна Европа

Симптоми кои може да ги препознаете за вишок на шеќер во крвта

Симптоми кои може да ги препознаете за вишок на шеќер во крвта

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Колку ќе заработува Роналдо со новиот договор

Чуден експеримент за откажување од цигари

Чуден експеримент за откажување од цигари