16 Октомври, 2019
0.0149

ЕВАКУИРАНИ ТУРИСТИ И МЕШТАНИ: Закинтос го голтаат пламени јазици

Објавено во: Балкан 16 Септември, 2019

На грчкиот остров Закинтос избил пожар од големи размери поради што две села се евакуирани околу 300 мештани и туристи.

Пожарот им се приближил на куќите, а на пожарникарите во прилог не им оди работата поради силниот ветер, кој според прогнозите нема да ослабне до вторник.

Жителите на селото Кери и туристи се превезени со автобуси до најблискиот хотелски комплекс во градчето Каламаки, пренесува Екатимерини.

Пожарот избил на околу 10 км од Занте, главниот град на Закинтос.

Повеќе од 160 пожарникари се бореа и против големиот пожар кој избил во планината околу 60 км од Атина, соопштија вчера грчките власти.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ