29 Март, 2020
0.0339

ЕВЕ КОИ СЕ ПЕТТЕМИНА ПРАТЕНИЦИ - или „лошо стиснаа“, или ги изневери системот

Објавено во: Македонија 17 Февруари, 2020

Али Ахмети и Џеват Адеми од ДУИ, Амди Бајрам, Љуљана Поповска и Самка Ибраимовски, се петтемина пратеници за кои на првиот листинг се гледа дека не гласале за Законот за јавно обвинителство, на првичниот обид на кој беа регистрирани 74 гласа „за“, по што претседателот Талат Џафери го поништи гласањето. Додека, пак, за пратеничката Мерал Узеири Ферати од ДПА, на листингот стои дека не била присутна. 

Собранискиот спикер Талат Џафери го поништи ова првично гласање, бидејќи, како што објасни, не видел дека претходно пратеничката Љиљана Поповска од ДОМ барала да говори процедурално. 

Собраниски извори тврдат дека петтемина пратеници всушност гласале и биле присутни, но затаил собранискиот систем, па тие иако го стискале копчето „за“, системот тоа не им го регистрирал, и затоа на крајот листингот исфрлил 74 пратеници. 

Откако го поништи првичќното гласање, претседателот на Собранието Џаџери повторно ги повика пратениците да гласаат, по што беа регистрирани 80 гласа „за“ и со тоа Собранието го донесе Законот за јавно обвинителство. 

Можеби ќе ве интересира

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус