28 Септември, 2022
0.0451

ЕВН: Голем интерес кај домаќинствата за продажба на електрична енергија

Објавено во: Економија 06 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Од ЕВН Електрани потврдуваат дека има зголемен интерес кај домаќинствата, со промената на правилникот, за промена на броилата од едносмерни во двосмерни, со пто би се исполнил условот за продажба на електрична енергија од нивна страна преку изградба на фотонапонски централи до 6 киловати. 

Од таму велат дека се бараат информации повеќе околу промената на броилата и кој ќе го сноси трошокот за тоа, но и за бројните сложени процедури за да се произведува струја за себе, а евентуалниот вишок да се продава.

„Граѓаните покажуваат зголемен интерес за поставување на фотонапонски централи до 6kW на сопствените кровови, при што едно од главните прашања е одговорноста и трошокот за промената на едносмерното броило во двосмерно. Тие се упатуваат до Електродистрибуција со претходни насоки околу спроведување на процесот на регистрација на домаќинствата како нов учесник во дистрибутивниот систем – „потрошувач-производител“, велат од ЕВН за ДВ.

Интерес има, но сепак проблем претставува тоа што институциите кубурат со кадри и капацитети. Од ЕВН велат дека моментално се соочуваат со преголема ангажираност на ЕВН Електрани и на под-изведувачите, како и недостиг на капацитети за изведба на проекти на пазарот.


Можеби ќе ве интересира

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ВЕТУВА - скопјани ќе имаат парно, основните и средните училишта ќе бидат на регулиран пазар

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ВЕТУВА - скопјани ќе имаат парно, основните и средните училишта ќе бидат на регулиран пазар

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за скопјани на 15 октомври

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за законски измени: Комуналните претпријатија, училиштата и болниците не смеат да плаќаат струја на слободен пазар

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

ССМ: ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛА НА ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА, стотина фамилии без егзистенција

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Владиниот советник Виктор Андонов открива: Гасот ќе го купиме од Србија

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?

Зошто Путин сака да го разнесе Северен тек?