17 Август, 2022
0.0252

ЕВРОПА Е ЕПИЦЕНТАРОТ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА МАЈМУНСКИТЕ СИПАНИЦИ: СЗО јавува за уште два смртни случаи, досега има 6.000 заразени

Објавено во: Свет 07 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Уште две лица починаа од мајмунски сипаници, покажува најновиот извештај на Светската здравствена организација. Претходно беше пријавен еден смртен случај од мајмунска сипаница. Сите смртни случаи се регистрирани во Африка. Сепак, според Светската здравствена организација, вирусната болест мајмунска сипаница која од почетокот на мај се прошири од централна и западна Африка во 58 земји не претставува меѓународна закана, пишува Си-Ен-Ен. Епидемија на ова вирусно заболување беше прогласена во мај 2022 година, а два месеци по нејзиното избувнување, регистрирани се повеќе од 6.000 заразени лица. Комитетот за итни случаи на Светската здравствена организација утврди дека моментално не ги исполнува критериумите за прогласување вонредна состојба во јавното здравство, но генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус сака Комитетот повторно да се занимава со ова прашање. Охрабрен од новите податоци за епидемијата и еволуцијата на нејзиното појавување, тој планира да го свика Одборот.

„Останувам загрижен за обемот и ширењето на вирусот. Низ светот сега се регистрирани повеќе од 6.000 случаи во 58 земји“, рече генералниот директор на СЗО, додавајќи дека проблем е и тестирањето на вирусот, како и бројот на неевидентирани случаи, пишува Си-Ен-Ен.

„Европа е сегашниот епицентар на епидемијата, со повеќе од 80 проценти од случаите во светот“, рече Гебрејесус. Бројот на случаи на мајмунска сипаница продолжува да расте на глобално ниво, а случаи се забележани и во оние африкански земји кои претходно не беа погодени од вирусот. Главниот директор на СЗО рече дека Организацијата внимателно ги следи сите податоци и соработува со земјите и производителите на вакцини за да ја координира дистрибуцијата на вакцините, кои се малку.

„Сакам да им дадам посебна пофалба на оние кои споделуваат видеа на Интернет преку каналите на социјалните медиуми, зборувајќи за нивните симптоми и искуства со мајмунски сипаници“, рече тој и рече дека ова е пример за позитивен начин за разбивање на синтагмата на вирусот со кој може да се зрази секој.

ФОТО: EPA

Можеби ќе ве интересира

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?

Кој му работи зад грб на Путин и пренесува информации на западните разузнавачи?