17 Февруари, 2020
0.0312

Европа е подготвена: Потврден мандатот на новата Европска комисија

Објавено во: Свет 27 Ноември, 2019

Европскиот парламент денеска со 461 глас „за“, 157 гласа „против“ и 89 „воздржани“ го изгласа новиот состав на Европската комисија.

Европската комсија, на чело со претседателката Урсула фон дер Лајен, ќе го почне својот петгодишен мандат за 1 декември.

Таа пред гласањето вети „трансформација внатре во ЕУ која ќе го опфати секој дел од општеството и економијата“.

-Подготвени сме, Европа е подготвена. Мојата порака е едноставна: Ајде да работиме“, порача Фон дер Лајен.

Фон дер Лајен пред неколку дена од наследникот на еврокомесарот Хан побара силна поддршка за Македонија и Албанија за започнување на пристапните преговори со ЕУ.

Претседателката експлицитно му порачува на кандидатот за еврокомесар дека нејзината Комисија „ќе застане зад предлогот да започнат преговорите со Северна Македонија и Албанија“.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици