26 Септември, 2020
0.0437

Европа е подготвена: Потврден мандатот на новата Европска комисија

Објавено во: Свет 27 Ноември, 2019

Европскиот парламент денеска со 461 глас „за“, 157 гласа „против“ и 89 „воздржани“ го изгласа новиот состав на Европската комисија.

Европската комсија, на чело со претседателката Урсула фон дер Лајен, ќе го почне својот петгодишен мандат за 1 декември.

Таа пред гласањето вети „трансформација внатре во ЕУ која ќе го опфати секој дел од општеството и економијата“.

-Подготвени сме, Европа е подготвена. Мојата порака е едноставна: Ајде да работиме“, порача Фон дер Лајен.

Фон дер Лајен пред неколку дена од наследникот на еврокомесарот Хан побара силна поддршка за Македонија и Албанија за започнување на пристапните преговори со ЕУ.

Претседателката експлицитно му порачува на кандидатот за еврокомесар дека нејзината Комисија „ќе застане зад предлогот да започнат преговорите со Северна Македонија и Албанија“.

Можеби ќе ве интересира

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала