23 Октомври, 2018
0.7677
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Европа ја тресе финансиски скандал: „Луди“ трансакции во милијарди евра кон данска банка во Естонија

Објавено во: Финансии 12 Октомври, 2018

Банки активни во Естонија, се во центарот на скандал со перење пари во кој е вклучена данската банка Danbske bank, со прекугранични трансакции во вредност од повеќе од 1.000 милијарди долари „по тура“ во периодот од 2008 до 2017-та во малата балтичка земја со 1,3 милиони жители, пренесува Ал Џезира.

Станува збор за суми уплаќани од нерезиденти од Русија, Молдавија и Азербејџан. што го прави скандалот уште поголем.

Податоците за прекугранични трансакции, кој прв ги откри Bloomeberg, покажуваат дека најзасегната е естонска банка - подружница на Danske bank, со далеку повисоки суми на трансакции отколку што претходно се мислеше.

Сепак, податоци за можни нивоа на перење пари преку Естонија постепено излегуваа на виделина во последните неколку месеци.

Во мај, податоците на естонскиот финансиско разузнавање покажа дека повеќе од 13 милијарди перени преку банки во земјата влегле во периодот 2012-2016, од кои најмалку 7,3 милијарди евра преку банкарски сметки на нерезиденти.

Danske bank во интерен извештај објави дека во периодот од 2007 до 2015 евидентиран е вкупен рпомет од 200 милијарди евра, од кој голем дел е етикетиран како "сомнителн" и спроведен преку естонската подружница.

Според централната банка засега вкупните прекугранични трансакции во Естонија изнесуваат 1.100 милијарди евра, и ги вклучува сите плаќања - и резидентни и нерезидентни трансакции. Централната банка не објави дали се сомнева дека некое од овие плаќања е сомнително. Стручњаците ова соопштение го оценија како „мошне чудно“.

"Ова покажува дека Danske bank не е сама во ова о тоа се однесува и на други банки", вели експертот за перење пари Јакоб Деденрот Бернхоф, кој живее во Копенхаген.

Поради скандалот, извршниот директор на Данске банка поднесе оставка на 19 септември, бидејќи истрагата овластена од страна на банката откри недостатоци во претходната контрола на усогласеност во Естонија.

54-годишниот менаџер бил задолжен за меѓународни операции Данске банка, вклучувајќи ги и оние во Естонија, 2009-2012.Можеби ќе ве интересира

ИВАНОВ ГО ЧЕСТИТА ПРАЗНИКОТ: Историјата ги презира страшливите и поткупливите

ИВАНОВ ГО ЧЕСТИТА ПРАЗНИКОТ: Историјата ги презира страшливите и поткупливите

НОВ ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Месечно 1800 евра без многу мака

НОВ ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Месечно 1800 евра без многу мака

Турканици по талони: Секој сака да ја добие највредната лотариска награда во историјата

Турканици по талони: Секој сака да ја добие највредната лотариска награда во историјата

Алити: Песимизмот и неизвесноста се непријатели на пазарот на капитал

Алити: Песимизмот и неизвесноста се непријатели на пазарот на капитал

Имал добро платена работа во Швајцарија, но се вратил и не жали

Имал добро платена работа во Швајцарија, но се вратил и не жали

ТОП 25: Земји кои се најдобри за почнување на бизнис

ТОП 25: Земји кои се најдобри за почнување на бизнис

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

Златко Марин: Нема да го обештетиме профитот, но земјиштето, комуналиите и проектот - да

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

УЈП „растури“ кај данокот на добивка

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично

Село направило добар бизнис план и денес живее одлично