22 Мај, 2018
0.3484
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Европа презема мерки против 17 даночни раеви

Објавено во: Свет 05 Декември, 2017

Министрите за финансии на Европската унија одобрија „црна листа“ на 17 оф-шор зони.

„На ниво на ЕУ усвоивме листа на држави кои не се занимаваат доволно со борбата против даночното затајување. Оваа црна листа вклучува 17 држави“- изјави францускиот министер Бруно Ле Мер во Брисел.

На листата се Американска Самоа, Бахреин, Барбадос, Гренада, Гуам, Јужна Кореја, Макао, Маршалски острови, Монголија, Намибија, Палау, Панама, Света Луција, Самоа, Тринидад и Тобаго, Тунис, и Обединети Арапски Емирати. 

Повеќе од 20 земји можат да бидат вклучени во црната листа на даночни раеви на ЕУ, пишуваше претходно Financial Times.

ЕУ најавува деа ќе се обиде да се справи со агресивните  даночни  затајување. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

(ГАЛЕРИЈА)КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ МОЌНИК ВО СВЕТОТ: Путин, Трамп или?

(ГАЛЕРИЈА)КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ МОЌНИК ВО СВЕТОТ: Путин, Трамп или?

СЕКОЈ ГРЕШИ: Доналд Трамп ѝ го згреши името на Меланија

СЕКОЈ ГРЕШИ: Доналд Трамп ѝ го згреши името на Меланија

(ВИДЕО) ЛАВАТА СТИГНА ДО ОКЕАНОТ: Oпомена за нова опасност

(ВИДЕО) ЛАВАТА СТИГНА ДО ОКЕАНОТ: Oпомена за нова опасност

ГЕРМАНЦИТЕ КРЕНАА ПРАШИНА, РУСИТЕ ВО ЧУДО: Што се крие зад букетот на Путин за Меркел

ГЕРМАНЦИТЕ КРЕНАА ПРАШИНА, РУСИТЕ ВО ЧУДО: Што се крие зад букетот на Путин за Меркел

САД прифаќа „Илинденска Македонија“

САД прифаќа „Илинденска Македонија“