21 Јануари, 2019
0.3059
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

(ФОТО+ВИДЕО) Европа се бори со невидено снежно невреме

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2019

Европа се бори со големо снежно невреме. На удар се Австрија, Германија, и дел од Чешка. 

Над 40 метри снег има во Тирол, Штаерска, Салцбург и Долна Австрија. 

Илјадници луѓе се заробени во Австрија поради обилните снежни врнежи. Неколку населени места се целосно отсечени, а досега лавините кои ја погодија државата однесоа осум жртви. Поради опасност од нови лавини, четири покраини прогласија највисоко, петто ниво на опасност. 

Повеќе од 1.200 војници се вклучени во акцијата за спасување и извлекување на луѓето од завеаните места, а во интервенциите за снабдување се користат и хеликоптери. 


Издадена е препорака до жителите на загрозените подрачја да обезбедат залихи од храна, вода за пиење, лекови и огрев за цела недела поради снежните врнежи. 

Од австриската метеоролошка служба најавуваат продолжување на врнежите до крајот на неделата, а снежната покривка се очекува да се зголеми за дополнителни 2 метри. Новите масивни снежни врнежи создадоа проблеми и во средна Германија како и во делови на Чешка. Во невремето кое трае веќе недела дена загинале најмалку 15 лица.

Пред 20 години во Австрија имало снежно невреме во кое загинале 38 луѓе, а 50 биле повредени. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа