24 Март, 2019
0.2962
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Европарламентот сака да ја „отпише“ Турција од барањето за прием

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Европскиот Парламент предложи да прекинат преговорите на Турција за членство во Европска унија. ЕП е силно вознемирена од фактот дека Турција систематски продолжува со кршење на човековите права, не ги почитува законите и ја ограничува слободата на медиумите, се наведува во соопштението од ЕП.

Европарламентарците денеска со 370 гласови „за“, 109 „против“ и 143 „воздржани“ ја изгласаа резолуцијата со која се поздравува минатогодишната одлука на Турција да ја укина вонредната состојба, што беше воведена по неуспешниот државен удар во 2016 година.

Во резолуцијата се наведува и дека ЕП не го одобрува зајакнувањето на власта на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган со што се ограничуваат човековите права во земјата. Европратениците изразуваат загриженост и поради масовното затворање на новинари, активисти и заштитници на човекови права.

Поради сето тоа ЕП предложи да прекинат преговорите помеѓу Турција и ЕУ. ЕП ја повика Турција да ги исполни 72 одредници кои се неопходни за визна либерализација.

Преговорите помеѓу Брисел и Анкара за членство на Турција во ЕУ почнаа во 2005 година.


Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен