22 Јули, 2019
0.0189

ЕВРОПЈАНИТЕ НА НОЗЕ: Ова ги обедини

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

Десетици илјади луѓе денеска излегоа на протести во повеќе европски градови против национализмот и десничарскиот популизам.

Протестите во пресрет на изборите за Европскиот парламент се одржаа под слоганите „Една Европа за секого: Вашиот глас против национализмот“ и „Не, на омразата, да на промените“.

Меѓу градовите во кои се одржаа вакви протести беа Берлин, Будимпешта, Женева, Утрехт, Варшава. Букурешт, Хамбург, Келн, Франкфурт, Минхен и Лајпциг.

Организатори на протестите се повеќе од 70 групи, кои велат дека ја поддржуваат ЕУ, но бараат и промени во миграциската политика и поддршка на мисиите за помош на мигрантите во Средоземното Море.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

(ВИДЕО) ЕУ РЕАГИРА: Израел урива палестински домови во Ерусалим

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

ПЕКОЛ: Топлотен бран однесе жртви

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот

(ВИДЕО) ПОРТУГАЛИЈА ГОРИ: Скоро 2.000 пожарникари се борат со огнот

(ВИДЕО) ХОРОР ВО АКАПУЛКО: Убиени гости во бар во местото каде уживаше холивудскиот џет-сет

(ВИДЕО) ХОРОР ВО АКАПУЛКО: Убиени гости во бар во местото каде уживаше холивудскиот џет-сет

(ВИДЕО) Иранските командоси како се инфилтрирале во британскиот брод

(ВИДЕО) Иранските командоси како се инфилтрирале во британскиот брод

Во Украина се одржуваат парламентарни избори

Во Украина се одржуваат парламентарни избори

(ВИДЕО) ДРАМА НА СИЦИЛИЈА: Вулканот Етна исфрлаше лава, затвори два аеродроми

(ВИДЕО) ДРАМА НА СИЦИЛИЈА: Вулканот Етна исфрлаше лава, затвори два аеродроми

Илјадници луѓе протестираа во Москва поради одбивање на кандидатури за изборите

Илјадници луѓе протестираа во Москва поради одбивање на кандидатури за изборите

(ВИДЕО) Иранската телевизија објави видео снимки од запленет британски танкер

(ВИДЕО) Иранската телевизија објави видео снимки од запленет британски танкер