18 Февруари, 2020
0.0161

Eвропска земја ќе преземе мерки против Бразил ако не ги спасат шумите

Објавено во: Свет 23 Август, 2019

Ирска ќе го блокира договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и Меркосур ако Бразил не го заштити Амазон.

„Нема шанси Ирска да гласа за договорот за слободна трговија ЕУ-Меркозур ако Бразил не ги исполни своите обврски за животната средина“, изјави премиерот Лео Варадкар.

Меркосур е трговски блок на четири економии од Латинска Америка – Аргентина, Парагвај, Бразил и Уругвај, што обединува 250 милиони луѓе и учествува со повеќе од 75 отсто во кумулативниот БДП на Јужна Америка.

ЕУ, која е најголем странски инвеститор во Меркосур, формулираше трговски договор со блокот на 28 јуни по скоро две децении преговори. Договорот допрва треба да биде целосно ратификуван од законодавството на ЕУ и нивните колеги од Меркосур во долг процес кој може да трае до две години. 

Амазон најголемата дождовна шума во светот е пеплосана од пожари што горат со рекордна стапка неколку недели. Агенцијата за вселенски истражувања во Бразил објави неделава, повикувајќи се на сателитски податоци, дека досега годинава во земјата имало 73.000 пожари. 

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека рекордниот број пожари во Амазон се меѓународна криза и дека ова треба да биде главна тема на самитот на Г7.

„Нашата куќа гори“, кажа Макрон, по што бразилскиот претседател  Жаир Болсонаро го обвини дека го користи проблемот за политички цели.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак