24 Јануари, 2020
0.0182

Фактор дознава: Измени во законот за здравствена заштита влегуваат преку пратеници во Собрание. Што содржат?

Објавено во: Македонија 22 Јули, 2019

Со новите измени во Законот за здравствена заштита коишто утре ќе се најдат во собраниска процедура секој пациент што ќе бара услуги во дополнителна дејноста на доктор ќе плаќа само за услугата на докторот според ценовник, а зафатот, односно услугата ќе биде покриена од Фондот за здравствено осигурување.  Oва е по долгогодишно барање на докторите. 

Досега овие услуги целосно се плаќаа од страна на пациентите. Друга измена ќе биде дека пензионираните доктори ќе може консултативно да работат во местото на живеење. Досегашното решение ова го овозможуваше но докторите мораа да работат надвор од своето место на живеење. Досегашната обврска на специјализантите да работат двојно повеќе во установата од годините поминати за специјализација, однос кој се сметаше на некој начин за ”лихварска” услуга во здравството ќе има значајна измена. Колку години се поминати на специјализација, толку има обврска докторот да остане во установата која му ја овозможила специјализацијата. И уште една измена се однесува на директорите кои не можеа да дежураат во институциите, сега тоа ќе им биде овозможено во нивната област.

Можеби ќе ве интересира

Israir Airlines од летово ќе лета меѓу Тел Авив и Скопје

Israir Airlines од летово ќе лета меѓу Тел Авив и Скопје

Ангелов: Верувам дека Мицкоски му должи на Груевски затоа што е поставен за претседател на партијата

Ангелов: Верувам дека Мицкоски му должи на Груевски затоа што е поставен за претседател на партијата

Дескоска номинирана за член на Венецијанската комисија

Дескоска номинирана за член на Венецијанската комисија

Ќе останат ли должните јавни претпријатија со куси ракави - отписот на камати засега блокиран

Ќе останат ли должните јавни претпријатија со куси ракави - отписот на камати засега блокиран

СВЕДОШТВА: Армија граѓани останале со „дупки во стажот“ – ќе има ли одговорност?

СВЕДОШТВА: Армија граѓани останале со „дупки во стажот“ – ќе има ли одговорност?

Шарл Мишел денеска за прв пат во Македонија, посета за уште едно охрабрување на земјата

Шарл Мишел денеска за прв пат во Македонија, посета за уште едно охрабрување на земјата

Земјотрес го стресе Ресен

Земјотрес го стресе Ресен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи