07 Декември, 2022
0.0257

ФАКТОР ДОЗНАВА-ПАЦИЕНТИТЕ СЕ СНИМААТ НА СТАРИ АПАРАТИ СО ГОЛЕМА ДОЗА НА ЗРАЧЕЊЕ- Дали државата дозволува увоз на медицински „отпад“ ?

Објавено во: Македонија 30 Октомври, 2021

Добивај вести на Viber

Кој ја контролира употребата на стари медицински апарати кои ги зрачат пациентите и прават повеќе штета отколку корист. Дали некој ја мери и контролира зрачната доза на старите апаратите во македонскисте болници кои може да направат сериозни последици по здравјето на пациентите.

Во екот на медицински напредок и достапна технологија која снима со минимална зрачна доза и без несакани ефекти, македонските пациенти се осудени да се зрачат на медицински отпад, па наместо дијагноза може да добијат уште една болест.

Добро упатени извори од овој сектор за Фактор брифираат дека една приватна болница користи ПЕТ/КТ апарат произведен од 2005/2006 година, апарат стар 16 години кој се користи за откривање на метастази, а истовремено со високата доза на зрачење на апаратот може да предизвика карцином.

Зошто државата дозволила увоз на апарат за дијагностика постар од 10 години и дали државата свесно узвезува медицински отпад ? Зошто досега не е направена контрола и не е издадена забрана за работа на ваквите нефункционални и штетни извори на зрачење.

-Наместо здравјето на граѓаните, главна улога во одлуката каков апарат ќе се увезе игра цената на апаратите, а според нашите информации, ваквите стари и неупотребливи апарати се набавуваат по неконкурентно ниски цени од 20-30.000 евра, и притоа се затајува ддв и царина на истите. Ваквите ниски откупни цени на апаратите им дозволуваат на здравствените центри услугата да ја нудат за многу пониски цени за разлика од другите здравствени институции кои ја нудат истата услуга за повисока цена, но на современа безбедна опрема со минимално зрачење. Заради неинформираност, пациентите одбираат да платат „поефтина“ но значително многу поризична услуга за своето здравје, посочуваат изворите на Фактор.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Автобусите и натаму ќе блокираат, а Ленин Јовановски се повлекува од протестите

Автобусите и натаму ќе блокираат, а Ленин Јовановски се повлекува од протестите

Чулев: Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи на сомнителни лица

Чулев: Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи на сомнителни лица

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

ГО ВРТЕВ ЦЕЛО СКОПЈЕ, ДВА ЧАСА МИ ТРЕБАА ДА СТИГНАМ ДО РАБОТА, блокадите продолжуваат трет ден, Скопјани револтирани

ГО ВРТЕВ ЦЕЛО СКОПЈЕ, ДВА ЧАСА МИ ТРЕБАА ДА СТИГНАМ ДО РАБОТА, блокадите продолжуваат трет ден, Скопјани револтирани

Притвор за ресенчанка, пијана предизвикала сообраќајка со смртни последици на совозачот

Притвор за ресенчанка, пијана предизвикала сообраќајка со смртни последици на совозачот

Бујар Османи: САД досега ни помагаше со пари против корупцијата, ама отсега со експерти

Бујар Османи: САД досега ни помагаше со пари против корупцијата, ама отсега со експерти

Загинатото момче на мотоцикл во Козле имало само 14 години, осомничен 53-годишен возач

Загинатото момче на мотоцикл во Козле имало само 14 години, осомничен 53-годишен возач

И НАРОДНА БАНКА ПОД ЗАКАНА, дојава за бомби и во девет средни училишта

И НАРОДНА БАНКА ПОД ЗАКАНА, дојава за бомби и во девет средни училишта

НОВИ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ВО СКОПЈЕ, заканите никако да престанат

НОВИ ДОЈАВИ ЗА БОМБИ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ВО СКОПЈЕ, заканите никако да престанат