22 Март, 2018
0.0760

ФАКТОР МАГАЗИН: Македонија во НАТО со ново име, Столтенберг со јасни пораки, Нимиц во Њујорк со конкретен предлог

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2018

Генералниот секретар на НАТО Столтенберг во Скопје со македонското водство, медијаторот Нимиц со преговарачите за името во Њујорк. Македонија во Алијансата со ново име, Нимиц со предлог кој ќе овозможи Столтенберг да даде „зелено светло" за прием на земјата во НАТО. На што го темелат оптимизмот Заев, Димитров и Османи дека наскоро е можен компромис со Грција? Македонија годинава членка на НАТО и добиен датум за преговори со ЕУ - реално или само посакувано сценарио?
Анализираме со универзитетските професори Александар Спасеновски, Миша Докмановиќ, Aлександар Јованоски од ЕПИ и новинарката Жана Божиновска.
Почна бугарското претседавање со ЕУ. За приоритетите разговор со Љубомир Кољчуков, поранешен заменик шеф на бугарската дипломатија.

Изложба по повод „90 години од раѓањето на Петар Мазев" во Даут пашиниот амам, разговараме со Дита Старова Ќерими, директор на Националната галерија 
Фактор магазин недела 20.45 на ТВ24


Можеби ќе ве интересира

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

Јанева: Ќе докажеме дека обвинетите во случајот „Попис“ го оштетиле буџетот

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

Две лица нападнати од кучиња скитници

Две лица нападнати од кучиња скитници

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?