04 Декември, 2021
0.0440

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарските обвинители информираа за 44 загинати, се споменува преживеан патник со арапско потекло

Објавено во: Македонија 25 Ноември, 2021

СТАНУВА ЗБОР ЗА 44 ЖРТВИ

Локалните обвинители од местото каде што се запали автобусот на денешната прес-конференција фрлаат нова светлина на случајот - тврдат дека недостасува едно лице, а бројот на повредени наместо седум, бил осуммина. Главната поента од денешната средба со медиумите е дека се пронајдени 44, а не 45 изгорени трупа.

Портпаролката Милева од прес-службата на локалниот обвинител тврди дека херојот Љуљзим Сулејмани сведочел дека се спасиле осум, а не седум души со кршење на задното стакло. Тој бил сигурен во неговото сведочење.

- Го проверивме списокот и треба да има 52 патници. 44 изгорени трупа се пронајдени, а во болница има само седум повредени. Херојот кој сведочеше и кој ги извлекол останатите преживеани беше категоричен дека станува збор за осум души. Во моментов не знаеме каде е осмиот, рече Милева.

Името на ал Салех произлегува од списокот кој го добиле роднините на преживеаните во болницата во Софија. Истото го тврди и синот на едниот возач, кој пак вели дека од официјалниот список кој го објави македонското МНР ова лице недостасува. Случајот се истражува. 
Инаку, патниците починале од задушување и ова го покажа аутопсијата. 

ЗА ВАКЦИНАЦИЈА МОЖНО Е ДА ИМА И СТИМУЛАЦИИ

Владата на денешната редовна 121 седница ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести за интензивирање на КОВИД-19 вакцинацијата. 

Тргнувајќи од неприкосновениот факт дека масовната вакцинација е најефикасен одговор за заштита од последиците и за спречување на ширењето на пандемијата со КОВИД-19, Владата заклучи да побара од Комисијата за заразни болести дополнителни анализи и компаративни студии за предложените мерки, но и предлози за дополнителни мерки за поттик за масовна вакцинација.

ДЕНЕС НАД 470 ЗАРАЗЕНИ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 246, Битола – 41, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 21, Прилеп – 18, Кочани – 13, Велес – 11, Струмица и Гевгелија – по 9, Валандово – 7, Берово – 6, Штип – 5, Кичево, Крива Паланка, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Свети Николе, Кратово и Демир Хисар – по 3, Гостивар , Струга, Неготино, Ресен и Богданци – по 2, Радовиш, Делчево, Крушево и Македонски Брод – по 1.

КРИВИЧНА ЗА СЛОБОДАНКА АЛЕКСОВСКА

МВР соопшти дека денеска до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против Слободанка Алексовска, која како поранешен раководител во Центар за вработување при Агенцијата за вработување, од службената картичка за сопствени потреби потрошила 10.325 евра. Кривичната пријава е за дело „Злоупотреба на службената положба и овластување“, 

„Пријавената го сторила кривичното дело во својство на службено лице од позиција на раководител, при што во периодот од 01.01.2014 до 30.04.2017, злоупотребила и ненаменски искористила парични средства од благајната на Центарот за вработување при АВРМ, кои биле одобрени за службени потреби и репрезентација на Центарот, а таа, со намера за себе да прибави корист, злоупотребувајќи ја својата службена положба и пречекорувајќи ги границите на службените овластувања, вршела набавки на стоки и услуги за свои лични потреби, а не за потребите на службата.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Никој не контролирал и не водел дневна евиденција за тоа колку и каде вработените во Агенцијата за вработување ги возат службените возила и колку бензин трошат, ниту, пак, се следело колку високи трошоци биле направени.

Соработката на ниво на култура меѓу македонскиот и бугарскиот народ е на ниско ниво, смета Столе Велков, член на извршниот одбор на Здружението за македонско бугарско пријателство.

Можеби ќе ве интересира

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други

Милион за нови уставни судии, милион за возило на Финансиска полиција: Владата го промени буџетот за в година

Милион за нови уставни судии, милион за возило на Финансиска полиција: Владата го промени буџетот за в година

АМБАСАДАТА СЕ ФАЛИ СО РЕКОРДИ: Кај балканскиот рис и златниот орел во Дубаи дошле 10.000 луѓе за еден ден

АМБАСАДАТА СЕ ФАЛИ СО РЕКОРДИ: Кај балканскиот рис и златниот орел во Дубаи дошле 10.000 луѓе за еден ден

ПО СТРУГА, МЕРКО ЌЕ ГО РАЗВИВА И РЕГИОНОТ: Избран е за лидер

ПО СТРУГА, МЕРКО ЌЕ ГО РАЗВИВА И РЕГИОНОТ: Избран е за лидер