16 Јануари, 2022
0.0252

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лажна дојава за бомба во МНТ, полицијата го бара лицето кое пријавило

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2021

ЛАЖНА ДОЈАВА ЗА БОМБА ПРЕДИЗВИКА ПАНИКА 

МВР ги направи потребните проверки и утврдено е дека пријавата за напад е лажна. 

„Се преземаат мерки за утврдување на пријавата и преземање на соодветни мерки и санкции против личноста која лажно пријавила. Им благодариме на граѓаните за трпението, и на медиумите за професионалниот однос кон ситуацијата“, велат од полицијата. 

Попладневно МНТ и околните институции беа евакуирани по дојава за бомба. 

БУГАРСКА МИНИСТЕРКА ГИ СООПШТИ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД УВИДОТ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, како што и се очекуваше, денеска ги соопшти резултатите од увидот на патот Драгичево-Долна Дикања, каде се случи тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица.

Според неа, заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите кои важеле во 2002 година, кога се реконструирал патот, а денеска авто-магистрала, „Струма“.

„Во 2021 година има нови норми за поставување на заштитната ограда, но тие важат за тие кои ќе се градат од 2021 година па наредните години“, вели Виолета Комитова која додава дека единствената промена на патот е во знаците, меѓу кои е и оној за брзината која била ограничена на 90 километри на час, а потоа зголемена на 120 километри на час“, рече министерката.

Комитова тврди дека ова не е причина за несреќата, иако веднаш предложиле за намалување на брзината во тој дел на патот.

НОВИ 460 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 185, Прилеп – 54, Битола – 45,Кавадарци -28, Берово - 20, Куманово – 15,Гевгелија – 11, Велес – 10, Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9, Кочани и Крива Паланка – по 7, Кратово – 5,  Неготино и Валандово – по 4, Струга, Виница и Македонски Брод – по 3, Струмица , Ресен, Крушево, Македонска Каменица , Пехчево и Дојран – по 2, Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Дебар, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

ОМИКРОН СЕ ШИРИ ВО СВЕТОТ

Омикрон, новиот вид на коронавирусот, може да биде божикен подарок, ако навистина се покаже дека предизвикува поблага клиничка слика, тврди германскиот епидемиолог Карл Лаутербах.

Д-р Лаутербах, кој најверојатно ќе биде следниот министер за здравство на Германија, рече дека „според првите достапни податоци, омикрон би можел да биде подарок за Божик, што може дури и да го забрза крајот на пандемијата“.

Сојот омикрон ги полни болниците во Јужна Африка, каде има три пати повеќе пациенти.

До 330 отсто повеќе граѓани на Јужноафриканската Република завршиле на болничко лекување во последните недели во провинцијата Гаутенг.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Во земјава многу луѓе имаат потешкотии да најдат работа по струка, и да го работат она за што се образувале.

Ако правилно се искористат сончевите денови во Македонија и се овозможи секое семејство и претпријатие да инсталира соларни панели, последиците од актуелната енергетска криза ќе беа далеку помали.

Народната банка на земјава, во чии трезор се чува дел од монетарното злато и други вредни богатства кои и припаѓаат на државава, сака да ја зајакне својата безбедност. Односно, НБМ решила да вработи четворица пожарникари и двајца чувари, иако бара нивниот ангажман да биде на определено време, од една година.

Локалните избори одржани минатиот месец се најскапите во историјата на земјата, а Државната изборна комисија во еден ден - на 26 ноември се раздолжи со исплата на 9 милиони евра, поточно 541,4 милиони денари. Една недела претходно, на 18 ноември еднократно му бил исплатен целосниот договор од 52 милиони денари на печатницата „Киро Дандаро“.

Ако треба да издвои три работи кои се најклучни и најпотребни да ги знае еден добар менаџер, Глигор Цветанов генералниот директор на една од најуспешните македонски компании "Макпрогрес“ од Виница има интересен одговор. Вели прво треба да се сврти кон себе, да биде сам свој консултант и да се запраша што се може да стори за подобрување кај себе лично, но  и во компанијата што ја води.

Можеби ќе ве интересира

НЕ ПУШТИЛЕ ПАРНО ВО СОБРАНИЕ-АПАСИЕВ КОМЕНТИРА: Најјако ќе биде Таче во Собрание со капа, шал, ракавици и палома марамчиња

НЕ ПУШТИЛЕ ПАРНО ВО СОБРАНИЕ-АПАСИЕВ КОМЕНТИРА: Најјако ќе биде Таче во Собрание со капа, шал, ракавици и палома марамчиња

ПЕТКОВ ПРЕД ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ: Треба да ги исчистиме деструктивните сили и во Северна Македонија и во Бугарија, кои тежнеат кон назадување

ПЕТКОВ ПРЕД ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ: Треба да ги исчистиме деструктивните сили и во Северна Македонија и во Бугарија, кои тежнеат кон назадување

ВИСОК БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ-1.635, ПОЧИНАА 9 ПАЦИЕНТИ: Во Македонија има повеќе од 15.500 активни случаи на ковид

ВИСОК БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ-1.635, ПОЧИНАА 9 ПАЦИЕНТИ: Во Македонија има повеќе од 15.500 активни случаи на ковид

МАКЕДОНИЈА ПОРАЗЕНА И ОД ЦРНА ГОРА: Ракометарите го загубија мечот со четири гола разлика

МАКЕДОНИЈА ПОРАЗЕНА И ОД ЦРНА ГОРА: Ракометарите го загубија мечот со четири гола разлика

ЈА СИЛУВАЛЕ ПОВЕЌЕ ЛИЦА-МОНСТРУОЗЕН НАСТАН ВО СТРУМИЧКО: Несреќната жена ја силувал сопругот со уште неколку мажи

ЈА СИЛУВАЛЕ ПОВЕЌЕ ЛИЦА-МОНСТРУОЗЕН НАСТАН ВО СТРУМИЧКО: Несреќната жена ја силувал сопругот со уште неколку мажи

ОМИКРОН ЌЕ ГО ДОСТИГНЕ ВРВОТ КОН КРАЈОТ НА ЈАНУАРИ: Епидемиологот Даниловски очекува за недела-две да има смртни случаи и од омикрон, за среќа помалку

ОМИКРОН ЌЕ ГО ДОСТИГНЕ ВРВОТ КОН КРАЈОТ НА ЈАНУАРИ: Епидемиологот Даниловски очекува за недела-две да има смртни случаи и од омикрон, за среќа помалку

ЗА ВЛАДАТА НЕМА ДИЛЕМА – НИКОЈ НЕМА ДА ПРЕГОВАРА ЗА ИДЕНТИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Ковачевски најави интензивирање на разговорите со Бугарија

ЗА ВЛАДАТА НЕМА ДИЛЕМА – НИКОЈ НЕМА ДА ПРЕГОВАРА ЗА ИДЕНТИТЕТОТ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД: Ковачевски најави интензивирање на разговорите со Бугарија

СТАПКАТА НА НЕВРАБОТЕНОСТ ЕДНОЦИФРЕНА, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ, РАСТ НА ПЛАТИТЕ: Ковачевски образложува пред пратениците

СТАПКАТА НА НЕВРАБОТЕНОСТ ЕДНОЦИФРЕНА, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ, РАСТ НА ПЛАТИТЕ: Ковачевски образложува пред пратениците

АРСОВСКА ГИ ИГНОРИРА МАКИТЕ НА СКОПЈАНИ: СДСМ обвинува дека градоначалничката само бара оправдувања

АРСОВСКА ГИ ИГНОРИРА МАКИТЕ НА СКОПЈАНИ: СДСМ обвинува дека градоначалничката само бара оправдувања