07 Август, 2022
0.0283

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mинистерката за култура порача да се твори тоа што ќе го развесели народот, а потоа објасни дека е против цензура

Објавено во: Македонија 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

ИЗЈАВА НА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА ПОТТИКНА РЕАКЦИИ

Mинистерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на својот Фејсбук профил се доојаснуваше за изјавата која претходно ја даде, а која поттина реакции. 

Таа зборуваше дека треба да се создаваат дела си повреди содржини, на што граѓани и уметници реагираа. Некои коментираа со доза на сарказам, а други сметаат дека министерката треба да знае дека уметноста е своевиден бунт. 

Министерката тврди дека нема да има цензура во ниту еден проект поддржан од Министерството за култура.

„Како министерка, се додека сум јас на тоа место, нема да има цензура во ниту еден проект поддржан од Министерството за култура. Исто така, сакам да сум апсолутно јасна, додека сум јас министерка, нема да има простор да се ограничува или насочува кој било уметник на кој било начин, тоа е против сите мои лични и пред сѐ професионални уверувања“, објави Костадиновска-Стојчевска. 

ЕУ СЛЕДИ АМА НЕМА ДА СЕ МЕША ВО СЛУЧАЈОТ СО РУСКОВСКА КОЈА СЕ ПОЖАЛИ НА ПРИТИСОК

Европската Унија(ЕУ) одговори по повикот на обвинителката Вилма Русковска која се пожали на притисоци. 

Велат дека следат што се случува, ама нема да се мешаат во караницата меѓу шефицата на обвинителството за борба против организиран криминал, Вилма Русковска и директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми.

Од ЕУ за државната агенција МИА изјавија дека внимателно ја следат ситуацијата, но дека тоа прашање треба да го решат надлежните органи.

КСЗД ИЗРАЗИ НЕЗАДОВОЛСТВО ЗАТОА ШТО БУГАРСКИОТ КОНЗУЛ БИЛ ПРИ КОНТРОЛА НА „ИВАН МИХАЈЛОВ“

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) изрази незадоволство од присуството на генералниот конзул на Бугарија, Димитар Иванов, за време на вчерашната контрола на работата во просториите на Културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола.

Комисијата тоа го доживува како обид за влијание врз нејзината работа за време на најавениот увид во просториите на Центарот во Битола по пријава за дискриминација од засега непознато здружение на граѓани. Од Комисијата додаваат и дека единствено одговараат за својата работа пред Собранието на РСМ.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Хрватскиот демограф, Моника Комушанац за Фактор објаснува дека Балканот и натаму ќе се празни, населението ќе се намалува, а во неколку земји ќе фали работна сила.

Голема кинеска компанија од сејфти индустријата за автомобили влегува во земјава. Нејзиното вложување овде ќе биде како заедничка инвестиција односно joint venture со постоечката компанија со американско потекло АРЦ Аутомотиве, која уште од 2015 година работи во земјава, во технолошко индустриската зона Бунарџик.

Домашната интернационала компанија „Еколог“ која оперира во светски рамки, на својата адреса во Тетово на улица „Индустриска“ ја доби како новорегистрирана германската старт-ап компанија Next e.Go Mobile позната по тоа што се занимава со производство на мали електрични возила.

Четири од пет најголеми македонски рударски компании лани одлично го „извозеа“ бранот на светската конјуктура и одлично заработија. Еве само еден податок: кај тие што завршиле со добивки, профитот се движи од 23% до 48% од приходите од продажба! Најпрофитабилната рударска компанија лани има добивка поголема од 35 милиони евра!

Се крчка зголемување на даноците кое би стартувало од почетокот на идната година. Но, засега за оваа голема работа, како што е воведување на повисоки даночни стапки, е објавено само на веб страната на Министерството за финансии, од каде информираа дека на оваа тема разговорите со бизнис заедницата се веќе започнати. 

Последните податоци на Народна банка на Македонија покажуваат дека каматните стапки на кредитите и понатаму имаат надолна линија, наспроти мерките кои ги преземаше НБРМ изминатиов период.

foto Vlada.mk

Можеби ќе ве интересира

САШО МИЈАЛКОВ НАМЕСТО ОД УТРЕ ВО ЗАТВОР ОД 22 АВГУСТ, добил одложување од две недели

САШО МИЈАЛКОВ НАМЕСТО ОД УТРЕ ВО ЗАТВОР ОД 22 АВГУСТ, добил одложување од две недели

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

СТРУМИЧАНЕЦ ЈА НАПАДНАЛ СОПРУГАТА СО ОСТАР ПРЕДМЕТ, го повредил и малолетното дете

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

ПОВРЕДЕНО ДЕТЕ ВО СКОПСКА ПРИВАТНА ГРАДИНКА, родителите не биле известени, но самите забележале проблем

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

РАСПЕАНИ СКОПЈАНИ ЌЕ ГО РАСПОЛОЖАТ НАРОДОТ, Апасиев предлага да се снимаат пред верски објект

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

Почина жената претепана од неготинецот со кој била во вонбрачна заедница, тој ќе се гони за потешко кривично дело

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

(Видео) НЕСОВЕСЕН ВОЗАЧ УДИРА ДЕТЕ НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН И БЕГА, полицијата го пронајде и доби кривична

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Македонката Марика Шутиновска, еден од најдобарите возачи на „Убер“ во светот

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

Безобѕирното возење во предложениот Кривичен законик се смета за кривично дело

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час

На граничните премини Табановце и Богородица и понатаму гужви, се чека над половина час