20 Јуни, 2024
0.0288

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Невреме зафати делови од Македонија, има поплави во Гостивар

Објавено во: Македонија 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

НЕВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Невреме со пороен дожд денеска имаше во Велес и Гостивар. Во Гостивар, паѓаше и град со големина на лешник. 

Најмногу пријави за штети стигнаа од јужниот дел на општината Гостивар, од населбите Бањешница, Циглана и селото Беловиште. До поплавувањата дошло од надојдената вода во еден канал за наводнување.

Според информациите од ЦУК на бројот за за итни повици биле примени повеќе пријави за поплавување на улици и куќи.

АРАЧИНОВО СТАВИ КЛУЧ НА ВРАТА

Поранешниот градоначалник на Арачиново, Брахим Ајвази, се јави со изјава за ТВ21 откако општината денеска стави клуч на врати и актуелниот градоначалник Ридван Ибрахими пред медиумите рече дека нема услови за работа по претрпените закани.

Ајвазиј во изјава за ТВ21 вели дека земјиштето не е узурпирано туку со него управува неговото семејство и, како што рече, некои други сиромашни семејства Според него, ова земјиште се користи веќе десет години и овие семејства живеат од истотот. Тој негира дека му се заканувал на градоначалникот.

ИВАНОВСКА ВЕЛИ ФАЛАТ ДЕЛОВИ ОД ДОГОВОРОТ БЕХТЕЛ И ЕНКА

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска, денеска пред медиумите рече дека недостасуваат делови од договорот со изведувачот Бехтел и Енка што на „Антикорупциска“ и го достави Владата.

Првиот човек на ДКСК вели дека сите членови на нејзината комисија поседуваат безбедносни сертификат и затоа очекувале да им биде доставен целосниот договор со американско-турскиот конзорциум кој ќе ги гради автопатите од коридорите 8 и 10д.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Спласнува ли интересот за купување станови или напротив се купуваат, но без притоа да се користат хипотекарни кредити. 

Многу работа за малку пари, но важно е да се задоволни купувачите. Ова би бил логичен заклучок кога ќе се вкрстат параметрите за обемот на продажба, заработката и продуктивноста кај наголемите ланци за продажба на апарати за домаќинство и бела техника.

Скопје е град со модерни трговски центри во кои секој може да ја почувствува магијата на купувањето. 

фото МИА

Можеби ќе ве интересира

Стружанец уапсен за изработка на лажни дипломи

Стружанец уапсен за изработка на лажни дипломи

ЖИВАТА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО 40 СТЕПЕНИ: Времето во следните денови

ЖИВАТА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО 40 СТЕПЕНИ: Времето во следните денови

МЛАД ВОЈНИК ПОЧИНАЛ НА „КРИВОЛАК“: Се пријавил за селективен курс за специјални сили, починал на последната дисциплина

МЛАД ВОЈНИК ПОЧИНАЛ НА „КРИВОЛАК“: Се пријавил за селективен курс за специјални сили, починал на последната дисциплина

ИМААТ ПРЕКРАСНИ ПЛАЖИ, НЕ БРЗААТ, АМА И НИКОГАШ НЕ ДОЦНАТ: Студент од Скопје раскажува како е да се волонтира на Аруба

ИМААТ ПРЕКРАСНИ ПЛАЖИ, НЕ БРЗААТ, АМА И НИКОГАШ НЕ ДОЦНАТ: Студент од Скопје раскажува како е да се волонтира на Аруба

„ТРЕБАШЕ ПОРАНО ДА ЗАМИНАМ ОД ПОЛИТИКАТА“: Јанкуловска „призна“ која и е најголемата грешка

„ТРЕБАШЕ ПОРАНО ДА ЗАМИНАМ ОД ПОЛИТИКАТА“: Јанкуловска „призна“ која и е најголемата грешка

ЌЕ СЕ КРАТИ НА ИНСТИТУЦИИ, ДИРЕКТОРСКИ МЕСТА НО И ЕКОНОМСКИ ДИРЕКТОРИ: Еве што најавува кандидатот за вицепремиер Николовски

ЌЕ СЕ КРАТИ НА ИНСТИТУЦИИ, ДИРЕКТОРСКИ МЕСТА НО И ЕКОНОМСКИ ДИРЕКТОРИ: Еве што најавува кандидатот за вицепремиер Николовски

ДАЛИ ДАРКО КОСТОВСКИ ЌЕ ТРЧА ЗА БУТЕЛ ИЛИ ГРАД СКОПЈЕ? Еве дали е заинтересиран да стане татко на градот

ДАЛИ ДАРКО КОСТОВСКИ ЌЕ ТРЧА ЗА БУТЕЛ ИЛИ ГРАД СКОПЈЕ? Еве дали е заинтересиран да стане татко на градот

ФИЛИПЧЕ СО ПЛАН: Еве како ќе привлекува нови кадри во партијата

ФИЛИПЧЕ СО ПЛАН: Еве како ќе привлекува нови кадри во партијата

„ЖЕЛЕЗАРА ЗАГУБИ ГОЛЕМ АКТИВИСТ“: Почина Ацо Петрушев, иницијатор за изградбата на црквата Сретение Господово во Железара

„ЖЕЛЕЗАРА ЗАГУБИ ГОЛЕМ АКТИВИСТ“: Почина Ацо Петрушев, иницијатор за изградбата на црквата Сретение Господово во Железара