27 Мај, 2022
0.0306

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Повторно сообраќајка во Скопје, загина повозрасен човек

Објавено во: Македонија 26 Јануари, 2022

УШТЕ ЕДНА СООБРАЌАЈКА СО СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ СЕ СЛУЧИ ВО СКОПЈЕ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа во близина на мостот „Гоце Делчев“ во центарот на Скопје, соопшти Обвинителството.

„Првичните сознанија упатуваат дека до несреќата дошло кога автомобил марка БМВ со кумановски регистарски ознаки удрил во пешак кој ја преминувал улицата во непосредна близина на мостот.

Мајката на младата Јелена Филиповиќ од Куманово која загина во сообраќајка во 2020 година учествувала со сообраќајката  што се случи денеска кај мостот „Гоце Делчев“, каде е прегазен пешак на возраст од 76 години.

Извори на Фокус од институциите, неофицијално потврдуваат дека автомобилот „БМВ“ со кумановски регистерски таблици го управувала четириесет и двегодишната Гордана Филиповиќ.

И ДЕНЕС ИМА НАД 2.000 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 968, Битола – 150, Кавадарци – 104, Куманово – 75, Тетово – 71, Прилеп – 64, Велес – 62, Струмица – 61, Гевгелија – 48, Кочани – 45, Охрид – 41, Штип – 38, Гостивар и Ресен – по 33, Неготино – 31, Радовиш – 27, Струга – 26, Кичево – 24, Свети Николе и Делчево – по 18, Валандово – 13, Берово – 12, Виница и Богданци – по 10, Крива Паланка – 9, Крушево, Демир Хисар и Македонски Брод – по 5, Кратово – 4, Пробиштип, Пехчево и Дојран – по 2, Дебар, Македонска Каменица и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (2.019), регистрирани се 254 реинфекции, од кои две се втора реинфекција.

ОД 1 ФЕВРУАРИ ЌЕ ИМА НАСТАВА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО

Учениците за неколку дена ќе се вратат во училиштата и ќе продолжат со наставата. 

Наставата во основното и средното ќе започне на 1 февруари со физичко присуство. Oва е одлука од 7-та седница на Владата. 

Одлуката е донесена врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести и согласно препораките на УНИЦЕФ, а Владата повикува на доследно придржување и спроведувањето на протоколите за одржување настава со физичко присуство.

ПЕРИОДОТ НА ИЗОЛАЦИЈА Е СКРАТЕН

Владата донесе одлука со која се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена. 

Владата на денешната 7-ма редовна седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство на КОВИД-19 како и периодот на самоизолација/карантин на лицата кои биле во близок контакт со потврден случај со КОВИД-19.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Македонските граѓани сезонава почесто одат на зимување во српските зимски туристички центри, а поретко во бугарските.

Кривичната пријава е отфрлена и Основното јавно обвинителство нема да постапува понатаму за случајот за поранешната министерка за финансии Нина Ангеловска во врска со повлекувањето на своите депозити од пропаднатата „Еуростандард банка“.

Големиот раст на долгот на државното акционерско друштво Национални енергетски ресурси се должи на стар заем од 90 милиони евра, земен од државава уште во 2015 за изградба на три лота од преносната мрежа на гас во земјава, кој лани бил внесен во билансите на претпријатието, откако бил направен репрограм на тој долг.

Со наглото зголемување на бројот на позитивните случаи на корона вирусот повторно почнаа да се полнат болничките капацитети. Во сите ковид центри во Македонија во моментов се хоспитализирани безмалку 600 луѓе поради компликации од ковид-19, бројка која е далеку помала од периодот лани, но епидемиолозите и инфектолозите предупредуваат дека од толкав број заразени и најмал процент да треба да бидат хоспитализирани, повторно ќе ги преполнат болниците.

Две скопски фирми регистрирани на иста адреса во Центар се меѓу трите најголеми должници за неплатени даноци. За ДДВ, данок на добивка и персоналец (три месеци по доспевање н.з.) не уплатиле вкупно 9,5 милиони евра. Најголем износ за неплатен ДДВ, поединечно гледано, должи државната компанија што стопанисува со шумскиот фонд „Национални шуми“ (поранешно „Македонски шуми“ н.з.)

foto Sitel

Можеби ќе ве интересира

ДОДЕКА СЕ СУДИМЕ, ДЕЦАТА ЌЕ ПОЧНАТ ДА ОДАТ ВО ШКОЛО: Како ќе се решава проблемот со градинките, неизвесноста се поголема

ДОДЕКА СЕ СУДИМЕ, ДЕЦАТА ЌЕ ПОЧНАТ ДА ОДАТ ВО ШКОЛО: Како ќе се решава проблемот со градинките, неизвесноста се поголема

ПОПЛАДНЕ ОЧЕКУВАЈТЕ НЕВРЕМЕ: Времето денес и за викенд

ПОПЛАДНЕ ОЧЕКУВАЈТЕ НЕВРЕМЕ: Времето денес и за викенд

Кај украинските бегалци расте интересот за изучување на македонскиот јазик

Кај украинските бегалци расте интересот за изучување на македонскиот јазик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Џафери, Левица ќе даде поддршка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Џафери, Левица ќе даде поддршка

Исчезна дете од Гостивар

Исчезна дете од Гостивар

Го прегазиле, го ограбиле и го оставиле во слепа улица по што починал

Го прегазиле, го ограбиле и го оставиле во слепа улица по што починал

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека обвинителството не можеше да најде ништо спорно кај Мицкоски

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека обвинителството не можеше да најде ништо спорно кај Мицкоски

Славчо Попоски најавува невреме и можни локални поплавувања

Славчо Попоски најавува невреме и можни локални поплавувања

КОЛКУ Е БОГАТ ШЕФОТ НА КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ - Мартин Попов пријавил две куќи, но на родителите, а има и возило, два депозити, но и кредит

КОЛКУ Е БОГАТ ШЕФОТ НА КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ - Мартин Попов пријавил две куќи, но на родителите, а има и возило, два депозити, но и кредит