16 Октомври, 2021
0.0397

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се одржа Самитот за Западен Балкан, испратени пораки до Бугарија и ЕУ

Објавено во: Македонија 14 Октомври, 2021

САМИТ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН СЕ ОДРЖА ВО СКОПЈЕ

Вицепремиерот задолжен за евроинтеграции на земјава, Никола Димитров, на самитот на Западен Балкан организиран од Економист, денеска кажа дека освен јасната порака од ЕУ дека регионот треба да се интегрира, недостига конкретно дејствување, акција на терен за тоа и конкретно да се случи. 

Опкружена сум со луѓе кои ја разбираат големата слика, а таа е дека геополитиката никогаш не си замина од Балканот, иако имавме кратка пауза.

Со овие воведни зборови го почна своето излагање на Самитот за Западен Балкан организиран од Економист министерката за одбрана на земјава, Радмила Шекеринска.

Таа нагласи дека оваа констатација е факт, иако се создаваат големи климатски промени, климатска криза, но и напредок на интернет технологијата, и овие прашања сега имаат многу забрзан тренд, иако не се нови. Затоа, потенцира министерката, сега е вистински предизвик каков ќе биде институционалниот одговор на овие промени.

Има впечаток и страв дека регионот е заклучен во ЕУ процесот, а сега најважно е тој процес да се задржи, да продолжи, рече Бујар Османи, министерот за надворешни работи на Самитот на Западен Балкан кој се одржува денеска во Скопје.

ДЕНЕС ИМА НАД 400 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Денес е регистриран 421 нов лабораториски позитивен случај на SARSCoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 195.963.

Оздравени се 395 пациенти –пријавени се 8 починати лица во изминативе 24 часа.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 2.900 тестирања, а регистриран е 421 нов случај на КОВИД-19:

Скопје –211,Куманово – 32, Штип - 26, Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6, Свети Николе – 5, Гостивар – 4, Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3, Кратово и Богданци – по 2, Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.

ДЕЛ ОД АВГАНИСТАНЦИТЕ СИ ЗАМИНАА ОД МАКЕДОНИЈА

Владата информира дека група од 10 граѓани од Авганистан кои привремено беа згрижени во Македонија, по повторното превземање на власта од талибанскиот режим заминала синоќа од Меѓународниот аеродром Скопје. 

„Прибежиште им обезбеди Француската Република, додека чекаат да им се признае правото на азил, како дел од операцијата за помош на граѓани кои работеле за демократските институции и меѓународни организации во Авганистан, а се под закана на новиот талибански режим во земјата“, објави Владата.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

За покрив над глава, граѓаните во европските земји одвојуваат повеќе пари од порано. Во Европа се зголемиле цените на кириите и на куќите. Ова го покажуваат податоците на Евростат.

Според регистарот што го води Државната комисија за спречување на корупција пред локалните избори, може да се заклучи дека АД МЕПСО, операторот за пренос на електрична енергија, ги поседува најновите модели по датум на производство, од елитната германска тројка во индустријата - Мерцедес, БМВ и Ауди, меѓу целокупната државна управа која е должна да ги пријави.

Во минатото, но и денес кандидатите за градоначалници освен решавање на комунални и инфраструктурни проблеми, ветуваат и вработувања, економско заживување на градовите, и задржување на младите во земјава. Дури имало и случаи кога се ветувале и по 2.000 вработувања.

Неговото име како кандидат за градоначалник за скопската општина Аеродром во јавноста дојде како изненадување, се споменуваа други имиња, а многу повеќе се коментираше дека кандидатурата на истакнат партиски член и политичар со добри меѓународни релации за локални избори можеби е многу повеќе уназадување отколку престиж. Тимчо Муцунски од ВМРО ДПМНЕ сега ја финишира предизборната трка и според некои анкети дури има предност пред противкандидатот од СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Во Струмица ниту еден заболен од Ковид-19 не сакал да гласа

Во Струмица ниту еден заболен од Ковид-19 не сакал да гласа