14 Јуни, 2021
0.0279

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Објавено во: Македонија 15 Мај, 2021

СТИГНАА КИНЕСКИ ВАКЦИНИ ВО ЗЕМЈАВА 

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини во Македонија. 

Министерот за здравство, Венко Филипче вели дека солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото. Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска пристигна донација од уште 100.000 вакцини од „Синофарм“ од Кина.

На кутиите од донацијата пишува „Пријателот во неволја е поблизок од брат“. 

„100.000 е бројка која за земја со број на население како нашето може значајно да ја смени сликата на пандемијата“, нагласува министерот.

Тој во објавата повторно порача дека вакцината е единственото оружје кое го имаме за целосно да се смени сликата за пандемијата, и не само кај нас, туку насекаде во светот.

Вчера стигнаа нови дози од Астра Зенека. 

ДЕНЕС ИМА 112 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 30, Куманово – 13, Кичево – 8, Битола – 7, Радовиш – 6, Охрид – 5, Прилеп, Кочани и Македонска Каменица – по 4, Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово – по 3, Штип и Неготино – по 2, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово – 1.

Регистрирани се 2.179 оздравени пациенти од:

Скопје – 924, Куманово – 189, Битола – 166, Прилеп – 137, Тетово – 97, Охрид – 94, Велес – 76, Кичево – 65, Гостивар – 60, Штип – 55, Кавадарци – 43, Ресен – 41, Гевгелија – 28, Струмица и Струга –по 26, Неготино – 24, Кочани – 23, Делчево – 18, Свети Николе – 17, Виница и Демир Хисар – по 14, Радовиш – 9, Крива Паланка, Богданци и Крушево – по 8, Македонска Каменица и Валандово – по 3, Пробиштип – 2, Демир Капија – по 1

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 3 од Скопје (66г,75г и 90г), по две лица од Битола (85г и 89г) и Струга (76г и 85г), по едно лице од Куманово (88г), Тетово (85г), Охрид (66г), Гостивар (69г), Кавадарци (71г) и Кочани (55г). Од пријавените, 6 се починати во домашни, а останатите 7 лица во болнички услови.

ПРОТЕСТ ПРОТИВ РЕФОРМИТЕ НА ЦАРОВСКА

Во повеќе градови денеска во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ се одржаа протести против новите реформи во образованието. 

Тие се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование, со кој се предвидува дигитализација на учебниците. Учесниците на протестот бараат преку референдум граѓаните да имаат можност да се изјаснат за образовните реформи.

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, велат дека причината поради која се користи ова право, не е оправдана. 

СИТЕ ОЧИ СЕ ВПЕРЕНИ КОН ПОЈАСОТ ГАЗА

Хамас повторно го ракетираше Тел Авив. Израел возврати на ударот. 

Во новите воздушни напади врз Газа, Израел демолираше шесткатна станбена зграда во Газа за која се тврди дека му припаѓа на Хамас.

Најмалку 83 лица се убиени во Појасот Газа од понеделникот.

Јомна Ал Сајед, новинарка на Al Jazeera, известуваше во живо од покривот во Појасот Газа кога во израелски воздушен напад беше срамнета со земја зграда од 14 ката наспроти неа.

Неколку моменти пред нападот, новинарката рече дека штотуку биле истрелани неколку ракетни предупредувања и дека сега треба да започне уривањето на целата кула Ал-Шарук.

Можеби ќе ве интересира

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија