28 Мај, 2022
0.0228

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украина обвинува за силување и малтретирање на деца, Русија вели тоа е апсурд

Објавено во: Свет 12 Мај, 2022

УКРАИНА ОБЈАВИ ДЕКА РУСИТЕ СИЛУВАЛЕ 11 ГОДИШНО МОМЧЕ

Украинските власти тврдат дека руски војници силувале 11-годишно момче пред очите на мајка му. 

Заменичката на украинскиот министер за надворешни работи, Емине Џепар, денеска изјави дека Русија ги врши најлошите кршења на човековите права на Европа во последните децении.

„Ова беа 10 недели чист ужас за луѓето во мојата земја. Мачења и исчезнувања, сексуално и родово насилство, списокот на руски злосторства е бесконечен. Само свет кој е солидарен со украинскиот народ може да помогне да се победи ова зло“, истакна таа.

РУСИЈА НЕГИРА

Русија негира дека малтретирала деца во Украина. 

„Сите обвинувања против руските војници дека извршиле насилство врз деца во Украина се апсурдни“, изјави денеска рускиот амбасадор во Обединетите нации, Василиј Небензја. 

Ова го кажа по обвинувањата дека руски сили силувале 11 годишно момче пред мајка му. 

„Денеска уште еднаш слушнавме голем број наши колеги кои ги обвинуваат руските војници дека извршиле акти на насилство, вклучително и сексуално насилство, врз деца. Ова го слушнавме од нашите британски колеги и од други. Овие обвинувања се, во најмала рака, апсурдни“, нагласи рускиот амбасадор, а пренесе агенцијата ТАСС.

СИНОТ НА КАТИЦА ЈАНЕВА ВЕЛИ ДЕКА МАЈКА МУ ЕДЕН ДЕН ЌЕ КАЖЕ СЕ

Синот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, адвокатот Лазар Јанев, во интервју за „А1он“ откри детали од процесот во случајот „Рекет“ во кој беше осудена Јанева, оценувајќи дека пресудата била донесена без докази, како и дека како шефица на СЈО, неговата мајка трпела силни притисоци „од сите“.

„Има што да каже, премногу собира за овој период, сметам дека има толку многу информации што едноставно може да експлодира од нив. Ми има кажано само дел. Има време, млада е уште, и да остане пресудата како што е, ќе дојде ден кога таа ќе каже што ѝ лежи на срце“, вели Лазар Јанев.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Расте бројот на приватни сместувачки капацитети во Берово, потврдуваат од локалната самоуправа.

Измени на Законот за трговски друштва со цел подобрување на ликвидноста на акциите на одредени акционерски друштва, но и подобрување на деловните резултати со создавање регулатива за функционирање на холдинг компании. 

Загубите во електродистрибутивната мрежа на електрична енергија лани ги чинеле граѓаните точно 100 милиони евра, а една од причините е и крадењето струја со компјутери „мајнери“ кои го оптоваруваат системот заради копањето криптовалути.

Акцијата на Комерцијална банка била најтргувана на македонскиот пазар на капитал во април годинава, покажува месечниот билтен на Берзата.

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар