09 Декември, 2022
0.0280

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

Објавено во: Економија 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

ВМРО-ДПМНЕ ГИ ПРЕДАДЕ КОНТАКТИТЕ НА БЕКТЕШИ

ВМРО-ДПМНЕ денеска брифираше дека на министерот за економија Крешник Бектеши му се предадени контактите и договорени се средбите на кои Владата треба да изменаџира за поевтини количини на гас и мазут од западни компании. Единствено засега е познато дека гас ќе се набавува преку трговци од западни земји кои имаат договорено количини со Газпром.

По синоќешната средба помеѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како лице за контакт беше одреден министерот за економија, Крешник Бектеши. 

ЖАН МИТРЕВ ДАЛ ГАРАНЦИЈА ОД МИЛИОН ЕВРА

Сопственикот на приватната болница Жан Митрев дал гаранција од 1 милион евра дека нема да бега по случајот што го отвори Обвинителството. 

Ова се случило пред околу еден месец откако во меѓувреме на кардиохирургот му беше одземена патната исправа. Ваква одлука тогаш ја донесе судијата на претходна постапка откако Јавното Обвинителство го сослуша и побара мерка за обезбедување.

ОБЈАВЕНА Е ЛИСТА СО МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ КОИ СЕ БОРЕЛЕ ВО СИРИЈА

Oбјавена е „црна листа“ на борци од Македонија кои војувале во Сирија.

Владата ја објави листата на 15 мажи на возраст од околу 30 години кои ја напуштиле земјава за да се приклучат кон терористичката организација „Исламска држава“ во војната во Сирија. Тоа се лица по потекло од Скопје, Гостивар, Куманово и Струга, а мерките за замрзнување на  имотот и сметките се на неопределено време. Тие заминале од Македонија во 2014 и 2015 како припадници на ИСИС да се борат во Сирија. 

Дел од нив се и кривично гонети. 

УКРАИНЦИТЕ ТВРДАТ ДЕКА РУСИТЕ МАЧЕЛЕ ЦИВИЛИ

Сергеј Болвинов, шеф на истражниот оддел на државната полиција во регионот Харков, на својот профил на Фејсбук открива страшни сцени од едно од мачилиштата.

Имено, украинската полиција соопшти дека по ослободувањето на селото Писки-Радкивски во областа Харков, нивната војска пронашла соба во подрум на семејна куќа во која Русите мачеле војници и цивили. Детали за тоа што е пронајдено во собата соопшти Болвинов, нагласувајќи дека видеото и фотографиите се крајно вознемирувачки.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

На социјалните мрежи има бројни огласи каде земјоделците нудат овошје, зеленчук и млечни производи по прифатливи цени.

Агенцијата за храна и ветеринарство, како надлежен орган, веќе трета година по ред е главен поддржувач на кампањата на ЕФСА, „СТОП за Африканската чума кај свињите“, која што има за цел да ја подобри информираноста и да ја зголеми свеста за оваа болест, како и да придонесе за подобра едукација на граѓаните и целните групи за важноста за превентивните мерки и активностите кои се преземаат за заштита од ширењето на оваа болест во засегнатите сектори (фармери, ловци и ветеринари). 

Нова функција се додава во Владата. Имено, мноштвото национални координатори за одредени работи, нешто што пред неколку години дури и не постоеше како функција или беше многу ретко, сега ќе се надополни со уште еден.

Драган Тилев, државниот советник на Секретаријатот за европски прашања, е нов член на Управниот одбор на „Винарска визба Тиквеш“. Најголемата винарија во Македонија ваквата одлука ја донела на 29 септември.

Новото задолжување од 250 милиони евра преку германската Дојче банк веќе е објавено во Службен весник. Всушност, нашата држава ќе издаде регистрирани хартии од вредност кај Дојче банк на таа сума, а за оваа намера неодамна веќе и извести Министерството за финансии, за што објави и Фактор. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период