30 Јуни, 2022
0.0242

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Џафери, Левица ќе даде поддршка

Објавено во: Македонија 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

ОПОЗИЦИЈАТА СО ИНТЕРПЕЛАЦИЈА ЗА СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ

Пратеничката група на ВМРо-ДПМНЕ денеска поднесе интерпелација против претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој вчера нареди да се заклучи пленарната сала заради пребројување.

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРо-ДПМНе, пред медиумите го повика и СДСМ заедно да изгласаат разрешување на спикерот.

- Правото на движење и мисла на пратениците не може и не смее да да се ограничи. Салата се заклучува единствено, според член 97, кога се гласа за поименично изјаснување. Вратите се затвораат и не се дозволува излегување се додека трае поединечното изјаснување на барање на некој пратеник, рече Мицевски.

Претходно од Левица исто така соопштија дека Џафери направил кривично дело и дека ќе поддржат интерпелација.

БРИТАНЦИТЕ КОИ НАПРАВИЈА СЕРИЈА ИНЦИДЕНТИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ

Британските војници, чиј контигент е дел од последната воена вежба на НАТО на полигонот Криволак, по серијата инциденти кои ги предизвикаа во земјата, според одговорот од Министерството за одбрана, нема да одговараат кривично во нашата земја.

Министерството за одбрана вели дека поведувањето постапки и евентуално санкционирање на странските војници е во надлежност на државите и институциите на земјите од каде што доаѓаат војниците.

КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ДЕКА НЕ ГО ПРЕЧЕКОРИЛ ПРОТОКОЛОТ СО ТОА ШТО ЈА НОСЕЛ И ЌЕРКА МУ КАЈ ПАПАТА

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на пратенички прашања во Собранието рече дека поведувањето на ќерката Тамара Ковачевска на аудиенција кај Папата Франциск во Ватикан не пречекорување на протоколот.

„Беше најавено дека ќе бидам придружуван од мојата ќерка и тоа е во согласност со протоколи за посета на Папа. Не е надвор од протокол да присуствува член на семејство. Историјата познава такви многу случаи на аудиенција во Ватикан. Дали ќе оди сопружник, сопружничка или друг член на семејство, зависи од изборот на државникот. Со тоа се искажува чест и почит кон домаќинот.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Здравствените власти во Македонија објавија дека постои загриженост поради ширењето на мајмунските сипаници низ европоските земји и дека го подготвуваат здравствениот систем. Веќе се во преговори за набавка на антивирусниот лек „тековирамат“ како и набавка на вакцини против сипаници, а најавија и дека ќе обезбедат посебни дијагностички китови, односно тестови за мајмунските сипаници..

Vivo официјално влегува на македонскиот пазар со квалитетни смартфони со напредна технологија и голем избор на модели за секој корисник. Станува збор за бренд кој трпеливо го гради своето портфолио и целосно се потпира на сопствено истражување и развој, како и производство што гарантира исполнување на највисоките стандарди.

Анкетните листови на политичарите секогаш предизвикуваат внимание кај јавноста. Граѓаните сакаат да знаат колку се богати, и што е уште поважно, на кој начин се збогатиле избраните и именуваните функционери, и токму од тие причини, Државната комисија за спречување на корупцијата ги објавува нивните анкетни листови кога ќе стапат и кога ќе си заминат од функцијата, со цел да се види дали и колку се зголемило нивното богатство за време на нивниот мандат.

Ниту кризната година по многу основи не ја спречи поделбата на буџетската поддршка за политичките партии оваа година. На крајот на изминатата недела од Министерството за правда им биле исплатени 208 милиони денари, или 3,4 милиони евра.

Финансискиот резултат за 2021 година на македонската термоцентрала која троши мазут ТЕЦ Неготино може да се опише најсликовите преку синтагмата „враќање на отпишаните„! 

Се соочуваме со инфлација, а на светот му се заканува криза со храна поради војната во Украина, и затоа ги прашавме земјоделците дали доколку имаме парцела на село, се исплати да произведуваме храна за свои потреби со оглед на фактот дека и горивата и ѓубривата се скапи.

Можеби ќе ве интересира

ВО АВСТРАЛИЈА ЖИВЕАТ НАД 110.000 ЛИЦА СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО - но многу помалку зборуваат македонски по дома, над 55 илјади

ВО АВСТРАЛИЈА ЖИВЕАТ НАД 110.000 ЛИЦА СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО - но многу помалку зборуваат македонски по дома, над 55 илјади

МЕТАЛНАТА ВРАТА ПАДНА ВРЗ ГРБОТ НА МОЈОТ СИН, ИМА СКРШЕНИЦА НА Р’БЕТОТ: Игралиштето во Аеродром е опасно подолго време, мајката на повреденото дете сведочи за Фактор

МЕТАЛНАТА ВРАТА ПАДНА ВРЗ ГРБОТ НА МОЈОТ СИН, ИМА СКРШЕНИЦА НА Р’БЕТОТ: Игралиштето во Аеродром е опасно подолго време, мајката на повреденото дете сведочи за Фактор

Запален автомобилот на прилепски функционер, градоначалникот побара оставка од полицискиот командир

Запален автомобилот на прилепски функционер, градоначалникот побара оставка од полицискиот командир

Дафина Стојаноска: Талат Џафери даде па одзеде новогодишни пакетчиња, а сапун немаше со месеци

Дафина Стојаноска: Талат Џафери даде па одзеде новогодишни пакетчиња, а сапун немаше со месеци

(ФОТО) Градоначалникот на Гази Баба не се одвои од Ламбе Алабаковски

(ФОТО) Градоначалникот на Гази Баба не се одвои од Ламбе Алабаковски

Место за живот кое има сè! Вистински дом - Не само стан

Место за живот кое има сè! Вистински дом - Не само стан

УПОЗ: Наместо да се „тепаат“ во Собрание да не одат во пензија, имаме многу кадри кои чекаат да станат судии и обвинители

УПОЗ: Наместо да се „тепаат“ во Собрание да не одат во пензија, имаме многу кадри кои чекаат да станат судии и обвинители

КОРОНА БРОЈКИТЕ РАСТАТ, НЕ ОЧЕКУВА ЛИ СКОРО ВРАЌАЊЕ НА МЕРКИТЕ: Вирусот не мирува, но клиничката форма на заразените е полесна

КОРОНА БРОЈКИТЕ РАСТАТ, НЕ ОЧЕКУВА ЛИ СКОРО ВРАЌАЊЕ НА МЕРКИТЕ: Вирусот не мирува, но клиничката форма на заразените е полесна

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки