10 Декември, 2018
0.3325
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Објавено во: Свет 19 Септември, 2018

Австралиската полиција денеска уапсила момче, кое признало дека ставало игли во јагоди кои се продавале во супермаркетите.

Се работи за малолетник.  Рекол дека ставал игли во јагодите низ супермаркетите зашто тоа му било забавно. Инаку поради неговата ,,забава “ илјадници фармери мораа да го фрлат овошјето, а рафтовите во супермаркетите со денови беа празни. 

Полицијата распиша награда од 100 000 долари за оној што ќе понуди информација за лицето кое става игли,  но денеска не соопштија дали момчето само се предало или некој го открил и ја зел наградата.

Премиерот на Австралија, Скот Морисон  по повод овој случај што го потесе континентот изјави дека ќе се зголемат казните за оние кои намерно контаминираат храна. Така  сегашните 10 години ќе се зголемат на 15 години затвор.

За премиерот труење на јагоди со игли за шиење е рамно на тероризам и затоа ќе побара да се зголемат казните.

Се проверуваат 100 случаи на контингенти јагоди во кои имало игли низ целата земја, а биле произведени во Квинсленд. Игли се пронајдени не само во јагоди туку и во банани и во јаболка.

Можеби ќе ве интересира

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ВИДЕО) ПОРАДИ НЕГО СИТЕ НОСАТ ЖОЛТИ ЕЛЕЦИ: Кој е човекот што ја покрена револуцијата против Макрон?

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ГАЛЕРИЈА) ТОП фотографии на годината

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ЧУДО ДОАЃА ОД КИНА: Вака ќе изгледа новиот аеродром во Пекинг