04 Март, 2021
0.0213

Фатмир Битиќи: Нема недела неработен ден додека трае пандемијата

Објавено во: Економија 23 Февруари, 2021

Фатмир Битиќи, вицепремиерот за економски прашање, синоќа во своето гостување во „Топ Тема“ на Телма рече дека законот за работни односи со кои ќе биде забрането работењето во недела за повеќето дејности нема да се донесе додека трае пандемијата.

- Три месеци дебатиравме досега за овој предлог-закон, а планираме да дебатираме уште три месеци пред да аплицираме во Собранието. Ние во овој период додека трае епидемијата не сакаме финансиски да им наштетиме на работодавачите, рече Битиќи.

Претходно, Крешник Бектеши, министерот за економија, рече дека лично е против евентуално решение трговските центри да не работат во недела. Вели дека во блиска иднина ќе се инвестира и ќе се изградат и други вакви објекти, па поради тоа нема да биде добро ако им се забрани да работат во вториот ден од викендот.

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПУВАЊЕ: Вакви цени на храната во светот немало 6 и пол години

ПОСКАПУВАЊЕ: Вакви цени на храната во светот немало 6 и пол години

Банкарите и гувернерката на средба: Нема исплата на дивиденди

Банкарите и гувернерката на средба: Нема исплата на дивиденди

Почна реконструкцијата на 110kV далекувод ТС Штип - ТС Овче Поле

Почна реконструкцијата на 110kV далекувод ТС Штип - ТС Овче Поле

Производите кои содржат никотин се ефикасни во борбата против пушењето

Производите кои содржат никотин се ефикасни во борбата против пушењето

Сите предности на полисата за животно осигурување

Сите предности на полисата за животно осигурување

Јавниот долг на крај на годинава ќе стаса до 63,4 проценти од БДП: Еврообврзницата за вакцини и лекови

Јавниот долг на крај на годинава ќе стаса до 63,4 проценти од БДП: Еврообврзницата за вакцини и лекови

„Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава

„Витило“ ќе инвестира нови 10 милиони евра во земјава

Кај се видело свадба без оро, и без музика

Кај се видело свадба без оро, и без музика

Тие што добија поврат на ДДВ два пати да не се надеваат на исплата ако не ги вратат парите: УЈП уште враќа пари за лани

Тие што добија поврат на ДДВ два пати да не се надеваат на исплата ако не ги вратат парите: УЈП уште враќа пари за лани