26 Септември, 2022
0.0234

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ШТО ГИ ЧЕКА ЛУЃЕТО? Поскапи кредити и лоши услови на пазарот на труд

Објавено во: Економија 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Американската централна банка (ФЕД) синоќа ја зголеми референтната каматна стапка на највисоко ниво во последните речиси 15 години, во обид да го спречи растот на цените во најголемата светска економија.

ФЕД објави дека ја зголемува референтната каматна стапка за три четвртини од процентен поен, а каматната стапка сега е во опсег од три и 3,25 отсто.

Што значи ова за пазарот следно?

Според првите иницијални реакции, се очекува уште повеќе да се зголемат трошоците за задолжување и да останат високи, објави американската централна банка.

Овој потег доаѓа и покрај зголемената загриженост во САД дека контролата на инфлацијата може да резултира со поголем економски пад.

Првиот човек на централната банка очекува и промени на пазарот на трудот, односно полоши услови. Банките во речиси секоја земја се соочуваат со слични компромиси бидејќи ги зголемуваат каматните стапки за да се изборат со сопствените проблеми со инфлацијата. Банката на Англија се очекува да го објави своето седмо последователно зголемување на каматните стапки на денешниот состанок, додека Индонезија и Филипините се меѓу земјите кои исто така се подготвуваат за зголемување.


Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво