26 Септември, 2022
0.0287

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ова е највисоко ниво во последниве 15 години

Објавено во: Финансии 21 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Каматните стапки во САД го достигнаа највисокото ниво во последните 14 години во битката со инфлацијата.

Американската централна банка ги поттикна каматните стапки на највисоко ниво во последниве речиси 15 години, додека се бори да го заузда растот на цените во најголемата светска економија.

Федералните резерви објавија дека ја зголемуваат својата основна стапка за уште 0,75 процентни поени, зголемувајќи го целниот опсег на 3 отсто до 3,25.

Трошоците за позајмување се очекува да се искачат повеќе - и да останат високи, соопшти банката.

Овој потег доаѓа и покрај зголемената загриженост дека трошоците за контролирање на инфлацијата би можеле да бидат суров економски пад.

Претседателот на Федералните резерви Џером Пауел рече дека зголемувањето на стапката е неопходно за да се забави побарувачката, да се олеснат притисоците што ги зголемуваат цените и да се избегне долгорочна штета на економијата.

Банките во речиси секоја земја - со големи исклучоци на Јапонија и Кина - преземаат слични чекори додека се борат со сопствените проблеми со инфлацијата.

Банката на Англија се очекува да го објави седмиот последователен пораст на стапката на состанокот во четврток, додека Индонезија и Филипините се меѓу другите земји кои исто така се подготвени за зголемување.

Аналитичарите почнуваат да се грижат дека глобалното зголемување на каматните стапки, кое се шири во јавноста во форма на поскапи хипотеки, заеми и долгови од кредитни картички, може да доведе до поголемо економско забавување отколку што очекуваат креаторите на политиката.

„Тоа е дефинитивно еден од негативните ризици - дека синхронизираната природа на затегнувањето може да го направи многу помоќен“, рече Брајан Култон, главен економист во Fitch Ratings.

Последново зголемување, петто по ред - ја става стапката што ФЕД им наплаќа на банките да позајмуваат од речиси нула на почетокот на годината на 3 отсто за прв пат од почетокот на 2008 година.

Прогнозите објавени од ФЕД во средата покажуваат дека креаторите на политиката очекуваат тој да достигне 4,4 проценти до крајот на годината - и да се зголеми на 4,6 отсто во 2023 година, значително повисоко од неговите претходни прогнози.

„Она што е впечатливо е брзината“, рече г-дин Култон. „Тие мора да се движат многу брзо... и тоа значи дека е поверојатно тоа да биде изненадување за фирмите и домаќинствата“.

Можеби ќе ве интересира

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

КОМПАНИИТЕ НАГРНАА ПО КРЕДИТИ, РИЗИЧНИ ЗАДОЛЖУВАЊАТА ВО СТРАНСКИ ВАЛУТИ, затегнувањето на монетарната политика ќе ги направи кредитите уште поскапи

КОМПАНИИТЕ НАГРНАА ПО КРЕДИТИ, РИЗИЧНИ ЗАДОЛЖУВАЊАТА ВО СТРАНСКИ ВАЛУТИ, затегнувањето на монетарната политика ќе ги направи кредитите уште поскапи

ГРАЃАНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЖАЛАТ ЗА ДЕБИТНИТЕ И КРЕДИТНИТЕ КАРТИЧКИ, НБ со анализа на поплаките од корисниците

ГРАЃАНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЖАЛАТ ЗА ДЕБИТНИТЕ И КРЕДИТНИТЕ КАРТИЧКИ, НБ со анализа на поплаките од корисниците

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

ДОЛАРОТ СЕ ПОЈАК ОД ЕВРОТО, српски експерти со совети дали треба да се променат навиките на штедење

ДОЛАРОТ СЕ ПОЈАК ОД ЕВРОТО, српски експерти со совети дали треба да се променат навиките на штедење

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

Инфлацијата руши рекорди: Шири Ланка на врвот, во август стапката достигна 70,2 отсто

Инфлацијата руши рекорди: Шири Ланка на врвот, во август стапката достигна 70,2 отсто

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

Кој вложи безмалку пола милион евра во акции на ТТК Банка?

Кој вложи безмалку пола милион евра во акции на ТТК Банка?