16 Јануари, 2022
0.0215

ФФП2 И КН95 МАСКИТЕ И ДО 100 ПАТИ ГО НАМАЛУВААТ РИЗИКОТ ОД ЗАРАЗА: Германските научници изнесоа најнова студија

Објавено во: Свет 05 Декември, 2021

Ако и двајца луѓе носат соодветни медицински или, уште подобро, FFP2 маски, ризикот од зараза со ковид-19 драстично опаѓа, покажува сеопфатна студија на експертски тим од Институтот за динамика и самоорганизација, Макс Планк Гезелшафт во Готинген, кој истражуваа до кој степен маските штитат и под кои услови на носење. Во тој процес, истражувачите го утврдија максималниот ризик од инфекција за бројни ситуации и разгледаа неколку фактори кои досега не биле вклучени во слични студии.

Студијата потврдува дека маските FFP2 или KN95 се особено ефикасни во филтрирањето на заразните честички од воздухот што се дише - особено ако тие се колку што е можно поцврсто прилепени на лицето. Ако и заразеното и незаразеното лице носат добро прилагодени FFP2 маски, максималниот ризик од инфекција по 20 минути е едвај повеќе од еден на илјада, дури и на најкратко растојание. Ако нивните маски не се добро наместени, веројатноста за инфекција се зголемува на околу четири проценти. Ако двајцата носат соодветни медицински маски, вирусот ќе се пренесе во рок од 20 минути со максимална веројатност од само десет проценти. Студијата, исто така, ја потврдува интуитивната претпоставка дека за ефикасна заштита од инфекција, особено заразеното лице треба да носи маска што најдобро се филтрира и цврсто се вклопува на лицето.

Веројатноста за инфекција утврдена од тимот на Макс Планк укажува на горната граница на ризикот во секој случај.

„Во секојдневниот живот, вистинската веројатност за инфекција е секако 10 до 100 пати помала“, вели Еберхард Боденшац. Тоа е затоа што воздухот што се движи надвор од маската на рабовите е разреден, така што нема да го добиете целиот нефилтриран воздух за дишење. Но, ние го претпоставивме ова затоа што не можеме да измериме за сите ситуации колку воздух вдишува од еден носител на маска до друго лице и затоа што сакавме да го пресметаме ризикот што е можно поконзервативно“, објаснува Боденшац. „Под овие услови, дури и најголемиот теоретски ризик е мал.

Од друга страна, пак, средба на двајца луѓе без маски, од кои едниот е заразен, веројатно ќе резултира со инфекција на здравиот човек, велат научниците.

Оттаму, се смета дека носењето маски и натаму е многу добро средство за спречување на ширењето на коронавирусот, заклучуваат германските научници.


Можеби ќе ве интересира

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА КОРОНАТА: Наскоро ќе ги симнеме маските, ќе ги откажеме тестирањата и ќе нема мерки-што открива најновата анализа

ОВА Е ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА КОРОНАТА: Наскоро ќе ги симнеме маските, ќе ги откажеме тестирањата и ќе нема мерки-што открива најновата анализа