18 Август, 2019
0.0199

Филип Рикер цела недела ќе се сретнува со грчки и македонски политичари

Објавено во: Македонија 22 Јули, 2019

Американскиот заменик-министер за европски и евроазиски прашања, Филип Т. Рикер, од синоќа ја започна посетата на Грција и Северна Македонија, која ќе трае до сабота, објави Стејт департментот. Дипломатот од кариера беше амбасадор во Скопје (2008-11), а од 1997 до 1999 беше советник за односи со јавност во Скопје, Македонија

"Помошник-секретарот за европски и евроазиски прашања Филип Т. Рикер ќе отпатува за Грција и Северна Македонија на 21 и до 27 јули ќе има средби со претставници на власта, граѓанското општество и бизнис лидери.

Во Атина, амбасадорот Рикер ќе се состане со министерот за надворешни работи, Никос Дендиас, и со други функционери од владата, за да разговараат за клучните прашања за билатералните односи, како што се трговската, инвестициската, безбедносната и одбранбената соработка, регионалната стабилност и енергијата. Тој, исто така, ќе учествува на тркалезна маса со претприемачи и бизнис лидери. Во Солун, амбасадорот Рикер ќе се сретне со локалните власти, верските и бизнис лидерите.

Во Скопје амбасадорот Рикер ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и други владини претставници на разговори околу билатералните прашања и патот на Северна Македонија кон членство во НАТО и ЕУ. Дипломатот Рикер, исто така, ќе присуствува на настанот со учениците од Американското катче во Битола, покрај состаноците со пратениците, членовите на опозициската партија и претставниците на локалната власт", се вели во соопштението на Стејт департментот.


Можеби ќе ве интересира

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Еве ја временската прогноза за денеска

Еве ја временската прогноза за денеска

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

По царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје