24 Септември, 2020
0.0223

Филипче: Испишана е историја, за прв пат е трансплантирано срце од починат дарител

Објавено во: Македонија 23 Мај, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес - конференција изјави дека е испишана историја затоа што за прв пат во земјава е трансплантирано срце од починат дарител. 

Вели дека ова го прави многу горд, и ова е чин на човекољубие. 

Тој се надева дека ова ќе биде добар пример за во иднина. 

„Здравјето на граѓаните е на прво место“, вели Филипче, и додаде дека тројца лекари ги обединиле знаењата за да се случи оваа интервенција. 

Професор доктор Сашко Јовев вели дека трансплантацијата била круна на кардиохирургијата. 

„Покажавме дека заедно сме појаки и можеме многу. Пациентот е добар, се надеваме дека ќе биде добар“, рече тој. 

Јовев се надева дека ќе имаме што повеќе донори. 

Доцент доктор Маја Мојсова вели дека ова немаше да биде успешно, доколку семејството не ги донирало органите. 

Доктор Жан Митрев изјави дека ова беше неминовно и мораше да се случи. Се заблагодари на Филипче, затоа што ги сплотил, а целта е една, да се лекуваат пациентите. Вели дека сето ова е една голема, успешна приказна. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии