15 Април, 2021
0.0245

ФИЛИПЧЕ: Кинеските вакцини и вакцините од Фајзер/Бионтек се очекуваат во текот на следната недела

Објавено во: Македонија 06 Април, 2021

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска беше во посета на Спортскиот центар А1 Арена-„Борис Трајковски“ каде што од вчера почна масовната вакцинација на граѓаните кои се вработени во државната инфраструктура и во изјава за медиумите посочи дека би можело на дневна основа да се вакцинираат и до 7.000 луѓе, но дека зголемувањето ќе оди постепено.

-Ова е нов систем, ќе одиме чекор по чекор, сакаме добро да се воспостави, добро да функционира, истакна Филипче.

Во однос на пристигнување на дополонителни дози количини, министерот истакна дека немаат прецизен датум, но дека е најавено дека меѓу 15 и 20 април во Македонија треба да пристигнат и кинеските вакцини и вакцините од Фајзер/БионТек.

Во периодот од 6. до 9. април пак, како што истакна, ќе се одржи состанок со бордот на Европската агенција за лекови (ЕМА) која треба да го каже ставот во однос на вакцинацијата со АстраЗенека.

-Доколку речат дека може да продолжи вакцинацијата, сите кои беа вакцинирани во Србија, ќе може да бидат тука ревакцинирани. Ние утрово разговаравме со претставници на српското министерство за здравство и ги очекуваме списоците на граѓаните. Тие ќе може тука да се ревакцинираат, но согласно препораките. Германија на пример, даде препорака, после прва примена доза од АстраЗенека, ревакцинирањето да биде со некоја друга вакцина. Но, ние ќе се водиме според препораките на ЕМА. 


Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБА ЗА 24 ЧАСА: Има 35 починати и 890 нови случаи на КОВИД-19

СОСТОЈБА ЗА 24 ЧАСА: Има 35 починати и 890 нови случаи на КОВИД-19

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче