20 Септември, 2020
0.0409

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Министерот за здравство Вено Филипче за Сител потврди дека од 1 септември се враќа „Мој термин“ и интервенциите за оние кои не се само ковид-пациенти и итни случаи во Градската општа болница „6 Септември“.

Ова се прави за да се избегнат гужбите во болницата која шест месеци функвионира како ковид-центар, а од следниот месец се отвораат амбулантите и салите за интервенции за сите пациенти.неитните интервенции се враќаат

Според Филипче, со тоа ќе биде двојно намален бројот на прегледи дневно, а секаде ќе има посебвно назначено лице кое ќе одржува дистанца. Оделот за корона ќе биде сместен само на приземје и ќе има капацитет од максимум 50 пациенти

„Ние направивме прераспределба на тој прв спрат и реконструкција на четирите операциони сали, да почнат да функционираат за хронични пациенти, секако со намален капацитет, вели Филипче.

Во моментов во ГОБ „* Септември“ има 10-15 приеми дневно на позитивни случаи на Ковид-19.

Претходно ситѕе пациенти кои имаа потреба од елективни хируршки интервенции беа известени дека ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје не е во можност да работи во претходни услови на „Мој термин“.

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија