18 Април, 2021
0.0265

ФИЛИПЧЕ: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, но не ја исклучувам таа можност

Објавено во: Македонија 06 Март, 2021

Засега нема да се препорачаат дополнителни рестриктивни мерки во земјава, ниту полициски час во одредени градови, како што на пример бараше Кризниот штаб на Гевгелија.  

„Тоа што анализиравме беше инциденцата во различните градови, идентификување на геномот, и детектирано е дека голем број од случаите, над 70 отсто е од британскиот сој, и факт е дека има зголемување на бројот на заболени од одредени градови, како што се Неготино, Гевгелија, Прилеп“, рече денеска министерот Филипче одговарајќи на новинарски прашања.

Болничките капацитети во овој момент не се загрозени, има слободни кревети, вели министерот.

„Имавме состанои со Комисијата за заразни болести, ги следиме бројките, засега нема потреба од воведување рестриктивни мерки, но не ја ислучувам можноста, значи на почетокот на следната недела со Комисијата ќе го кажеме ставот од таа анализа што ја правиме“, вели Филипче. 

Според него, засега во ниеден град не се исполнети условите да се ограничи движењето, односно да се воведе полициски штаб, како што бара Кризниот штаб за Гевгелија.Вели дека ја следат состојбата. 

Вакцините се очекува да стигнат утре на скопскиот аеродром во 14 часот, а веќе од среда следната недела да почне вакцинацијата на граѓаните.

„Ги добивме од руската компанија сите потребни документи и викендов и по доѓањето и дозволата да се стави употреба, веројато дека среда ќе почне вакцинацијата, а утре ќе стигнат во 14 часот на аеродром“, вели Филипче, нагласувајќи дека од Русија се очекуваат 200 илјади дози.

Вкупно земјава има нарачано и очекува 2,2 милиони дози вакцини. 

Модуларната болница треба денеска да се стави во функција, кадарот е спремен, по систем на ротација. Досега во неа немаше пациенти, но денеска сигурно дека модуларната болница во Скоје ќе биде ставена во употреба.

„За пописот кој треба да се одржи во земјава, претставници на ДЗС имаат состанок со КЗБ и согласно со тоа ги изработија и протоколите. Засега нема индиција дека треба мерки но не ја исклучувам можноста“, наглаи министерот. 

Можеби ќе ве интересира

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание