23 Мај, 2019
0.0209

Филипче:Трудницата во стабилна состојбата, на млада девојка може да и биде ампутирана ногата

Објавено во: Македонија 15 Февруари, 2019

Денеска во ГОБ 8-ми Септември од повредените пациенти во сообраќајната несреќа се лекуваат 28 а шестмина ќе бидат пуштени на домашно лекување.

Од вкупниот број на пациенти шест пациенти се сместени на одделот за интензивно лекување, а кај двајца од нив синоќа е направена хируршка интервенција, кажа Филипче. Двајца од нив се на респираторна машина а состојбата е критична.

Причината на несреќата ќе ја открие тапографот: Возачот тврдел дека изгубил контрола

Во Клиничкиот центар во Скопје, како што кажа министерот се лекуваат вкупно осум пациенти. Четворица се на Клиниката за реанимација, анестезија и интензивно лекување, еден пациент е на Клиниката за трауматологија, еден на неврохирургија, трудницата е сместена на гинекологија и е во добра општа состојба .

На ургентниот центар на клиниките во Скопје се наоѓа и млада девојка која е многу тешко повредена и лекарите како што посочи Филипче одлучуваат како да продолжи третманот врз ногата која е згмечена,  бидејќи постои и можност ногата да и биде ампутирана но конзилиумот ќе одлучи што и како ќе продолжи третманот во однос на хируршката интервенција.

Останатите пациенти имаат повреди на локомоторниот систем, градниот кош и на стомакот.

ПРЕД НИВ БЕШЕ ЖИВОТОТ: Несреќата им ги зеде соништата на Бобан, Павле, Онур ...

Можеби ќе ве интересира

КРАЈ НА ТАЈНАТА ПОЛИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: УБК се претопи во нова агенција

КРАЈ НА ТАЈНАТА ПОЛИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА: УБК се претопи во нова агенција

Павле Богоевски денеска е на потег: Ќе заврши ли неславно уште една негова битка?

Павле Богоевски денеска е на потег: Ќе заврши ли неславно уште една негова битка?

Шекеринска со две свои соработнички славеше во „Песталоци“

Шекеринска со две свои соработнички славеше во „Песталоци“

Eве кој може да ги победи ДУИ

Eве кој може да ги победи ДУИ

НЕМА ЛЕБ ОД ЗЕМЈОДЕЛСТВО: Струмичките села се празнат, чаре се бара низ Европа

НЕМА ЛЕБ ОД ЗЕМЈОДЕЛСТВО: Струмичките села се празнат, чаре се бара низ Европа

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време