18 Март, 2019
0.2443
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Филипче:Трудницата во стабилна состојбата, на млада девојка може да и биде ампутирана ногата

Објавено во: Македонија 15 Февруари, 2019

Денеска во ГОБ 8-ми Септември од повредените пациенти во сообраќајната несреќа се лекуваат 28 а шестмина ќе бидат пуштени на домашно лекување.

Од вкупниот број на пациенти шест пациенти се сместени на одделот за интензивно лекување, а кај двајца од нив синоќа е направена хируршка интервенција, кажа Филипче. Двајца од нив се на респираторна машина а состојбата е критична.

Причината на несреќата ќе ја открие тапографот: Возачот тврдел дека изгубил контрола

Во Клиничкиот центар во Скопје, како што кажа министерот се лекуваат вкупно осум пациенти. Четворица се на Клиниката за реанимација, анестезија и интензивно лекување, еден пациент е на Клиниката за трауматологија, еден на неврохирургија, трудницата е сместена на гинекологија и е во добра општа состојба .

На ургентниот центар на клиниките во Скопје се наоѓа и млада девојка која е многу тешко повредена и лекарите како што посочи Филипче одлучуваат како да продолжи третманот врз ногата која е згмечена,  бидејќи постои и можност ногата да и биде ампутирана но конзилиумот ќе одлучи што и како ќе продолжи третманот во однос на хируршката интервенција.

Останатите пациенти имаат повреди на локомоторниот систем, градниот кош и на стомакот.

ПРЕД НИВ БЕШЕ ЖИВОТОТ: Несреќата им ги зеде соништата на Бобан, Павле, Онур ...

Можеби ќе ве интересира

Ќе има ли нови амнестии?

Ќе има ли нови амнестии?

Пендаровски го прифати предизвикот од Силјановска: Не сум како Груевски

Пендаровски го прифати предизвикот од Силјановска: Не сум како Груевски

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ: Утре и задутре нов пресврт

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ: Утре и задутре нов пресврт

Сијарто испратил искусен унгарски дипломат да помага во Македонија

Сијарто испратил искусен унгарски дипломат да помага во Македонија

Заев: Ако Пендаровски загуби од Силјановска ќе има избори

Заев: Ако Пендаровски загуби од Силјановска ќе има избори

Општина Гостивар одреди по колкава сума ќе дава за починатите од автобуската несреќа

Општина Гостивар одреди по колкава сума ќе дава за починатите од автобуската несреќа

Ќе започне ли денеска судењето за „Маѓар телеком“?

Ќе започне ли денеска судењето за „Маѓар телеком“?

Сами не можат, па бараат агенција: Собраниски тендери за патувањата и сместувањата на спикерот и пратениците

Сами не можат, па бараат агенција: Собраниски тендери за патувањата и сместувањата на спикерот и пратениците

ПО ДОГОВОРОТ НА ЗАЕВ И МИЦКОСКИ: Работни групи од денес ќе ги кршат копјата за СЈО

ПО ДОГОВОРОТ НА ЗАЕВ И МИЦКОСКИ: Работни групи од денес ќе ги кршат копјата за СЈО