05 Октомври, 2022
0.0276

Финска го ограничува влезот на Русите кои бегаат од мобилизација - ЕВЕ КОЈ СЕПАК ЌЕ МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ ВО ЗЕМЈАТА

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Финска има намера значително да го ограничи влезот на Русите и издавањето визи, јавува финската јавна телевизија. Претходно, Финците објавија дека сообраќајот од Русија е двојно зголемен во споредба со минатата недела по делумната мобилизација што ја најави рускиот претседател Владимир Путин завчера неделава.

За ова прашање денеска разговараше финската влада, а деталите ќе бидат соопштени подоцна вечерва. Најавено е дека ограничувањата нема да важат за Русите кои ги посетуваат роднините во Финска.

„Владата долго време сакаше да го ограничи рускиот туризам во Финска, но беше тешко да се најдат валидни причини за тоа. Финска, исто така, се обиде да обезбеди ограничувањата да се применуваат подеднакво низ Шенген зоната“, се вели во извештај на финската телевизија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата