10 Декември, 2018
0.3049
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

ФИРМА ВОВЕДЕ РАБОТНА НЕДЕЛА ОД ЧЕТИРИ ДЕНА: Резултатите се феноменални

Објавено во: Финансии 06 Октомври, 2018

Компанија од Нов Зеланд воведе работна недела од четири дена, и има одлични резултати. 

По пробниот период, откако се видело дека нема пад на продуктивноста, 250 вработени добиле работна недела од само четири дена. 

Работниците ги имаат истите услови и истата плата. 

Со тоа вработените во Перпетуал Гардијану, станаа посреќни и поефективни. 

Затоа што работат помалку денови, продуктивноста скокнала за 20%. 

По два месеци некои од работниците рекле дека им фали и едвај чекаат да дојдат во канцеларија. 

Можеби ќе ве интересира

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Најстариот милијардер на светот секој ден оди на работа

Најстариот милијардер на светот секој ден оди на работа

Сања Лукаревска побара патриотизам од газдите: Ако ја сакате Македонија, плаќајте ги зголемените даноци

Сања Лукаревска побара патриотизам од газдите: Ако ја сакате Македонија, плаќајте ги зголемените даноци

Koмпанија своите работници за празник ги води на Тајланд

Koмпанија своите работници за празник ги води на Тајланд