09 Декември, 2019
0.0180

ФИРМАТА НА НАЈБОГАТИОТ ЧОВЕК СТИГНА МАГИЧНИ БРОЈКИ: Како Амазон направи вртоглава пазарна вредност

Објавено во: Економија 05 Септември, 2018

Компанијата на Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, вработува повеќе од 550 000 луѓе и генерира годишно приходи во висина од 178 милијарди долари...

Светскиот гигант за продажба преку интернет и истовремено за достава, американскиот Амазон, денес го премина симболичниот праг од 1 000 милијарди долари вредност на берзата.

Амазон чиј основач е Џеф Безос, еден од најбогатите луѓе на планетава благодарение на успехот на компанијата, го премина тој праг околу 15,40 по њујоршко време, кога цената на акциите на Вол Стрит достигна 2.050,27 долари.

Фирмата која на почетокот беше интернет книжара, потоа продавач на компјутерски игри и програми ,а сега компанија за складирање на податоци (Cloud computing), стана најголема светска малопродажна фирма со користење на електронска трговија преку интернет, проширувајќи ја понудата со електроника, опрема за домаќинство, облека, храна, играчки и накит.

Компанијата, која има претставништва ширум светот има 575 000 вработени.

Можеби ќе ве интересира

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

Германците бараат гастарбајтери, а сами бегаат од државата: Зошто и каде најчесто заминуваат?

ДВЕ ГЛАВНИ НАГРАДИ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Скенирајте фискални и добијте од 1000 па до 100 илјади денари

ДВЕ ГЛАВНИ НАГРАДИ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ: Скенирајте фискални и добијте од 1000 па до 100 илјади денари

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

Преку „Купи куќа, купи стан“ одобрени скоро 100 кредити: Кои се новите поволности за младите?

К-15 не им следува на сите вработени: Кога го губи работникот правото на регрес?

К-15 не им следува на сите вработени: Кога го губи работникот правото на регрес?

Дел од скенирачите на фискални сметки се офајдија, што е со останатите на кои не им легнаа пари од „Мој ДДВ“

Дел од скенирачите на фискални сметки се офајдија, што е со останатите на кои не им легнаа пари од „Мој ДДВ“

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

СЕ ИСЕЛУВААТ И ГЕРМАНЦИТЕ: Ова е земјата која нуди повеќе можности за нив

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата

Странските инвеститори очекуваат намалување на царинските стапки согласно доставеното Барање до Владата