11 Август, 2020
0.0197

Фирми прават масовни тестирања за вработените, трошокот влегува за даночење

Објавено во: Македонија 04 Јули, 2020

Се повеќе компании одлучуваат да спроведат масовен скрининг за вработените. Фирмите кои ќе имаат трошоци за тестирање на своите вработени за Ковид-19 односно ќе одлучат да ги плаќаат тестирањата на новите или на постојните вработени ќе мора и овој трошок да го внесат во основата за оданочување со данок на добивка, потврдуваат од сметководствените и даночни бироа. 

„Трошоците за тестирање за Ковид 19 за вработените согласно постоечката законска регулатива и одредбите на ЗДД се сметаат за непризнат расход истите се вклучуваат во основата за оданочување со данок на добивка, одговараат од Проагенс.

Фирма би прифатила трошок за тест ако евентуално прима нов вработен, од кој бара да е тестиран. Секако веќе има компании кои почнаа масовен скрининг на своите вработени за д абидат сигурни дека се негативни и да се спречи ширењето на заразата во компанијата.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година