15 Јули, 2020
0.0421

ФОКУС НА ДЕНОТ: Франција налага построги услови за ЕУ, се трага по поранешниот телохранител на Мијалков

Објавено во: Македонија 16 Ноември, 2019

Францускиот нон пејпер за преговорите предвидува построги услови, постепено пристапување и реверзибилност.

Нон пејперот веќе се разгледува и во македонските институции. 

Барањата на Франција за реформи во Европската Унија стигнаа до сите земји-членки. 

На разгледување ќе биде ставена и методологијата за отварањето на поглавја со земјите-кандидатки за влез во Унијата. Новата методологија треба да биде објавена во јануари идната година, каде се очекуваат нови, строги правила.

Францускиот претседател, Емануел Макрон за пристапувањето на земјите-кандидатки предвидува четири принципи, построги услови, постепено пристапување, материјални придобивки и реверзибилност на процесот.

Драганчо Стоименов, поранешен телохранител на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, избегал од домашен притвор.

Полицијата го известила Судот дека притворениот не ја почитува мерката, по што по наредба на Судот се преземаат мерки лицето да се пронајде.

Стоименов на почетокот на годинава учествуваше во престрелка пред кафеана во Кочани, при што рани човек

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски  со новата методологија од почетокот на преговорите до целосното членство би биле потребни околу 10-15 години. Тој на Фејсбук го коментира таканаречениот нон-пејпер изготвен од Франција

Македонец  на возраст од 38 години со шлепер се преврте во Србија. 

На автопатот Алексинац - Ниш, во правец кон Белград, се преврте шлепер со македонски таблички.

Сообраќајката се случила утрово околу 8 часот и 30 минути  кај селото Катун. Засега не е позната причината поради која шлеперот се превртел.

Од челичарницата Макстил го потврдија инцидентот што денеска во раните утрински часови се случи во производниот погон.

„Утринава во 6:50 часот во погонот Челичарница на Макстил при редовни производни активности, поради откажување на дел од опремата на една од дигалките, дојдено е до прскање на течен челик надвор од казанот. При тоа се повредени четворица вработени кои се соодветно медицински згрижени. Тројца се полесно повредени и се пуштени дома, додека четвртиот е задржан на дополнителни испитувања и е под лекарски надзор. Извршен е увид од страна на службата за безбедност и заштита при работа на Макстил и надлежните државни органи и се работи на утврдување на причините,„соопштуваат од Макстил.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема