04 Април, 2020
0.0262

ФОКУС НА ДЕНОТ: Кривична за Трипуновски, притвор за Јакимовски, истрага за Македонец за увоз на отпад во Бугарија

Објавено во: Македонија 18 Јануари, 2020

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски вчера беше во ненајавена посета и контрола на Подрачната единица на МЗШВ во Берово. Тој со себе носеше и човек за да го снима целиот процес.

За оваа своја постапка ќе „заработи“ кривична пријава. 

Раководителот на подрачната единица во Берово подготвува кривична пријава против неговиот актгуелен шеф, јави телевизијата 24.

Од Министерството за земјоделство  велат дека се нарушени правата на приватност и лични податоци. Трипуновски неовластено ги пуштил јавно.

Емил Јакимовски, човекот кој се закануваше на две новинарки и доби отказ од Централен регистар, замина во притвор во траење од осум дена.

Вака одлучи судот, откако тој доби пријава за семејно насилство, а беше пријавен и за закани кон новинарки.

Полицијата го уапси Емил Јакимовски на 17 јануари, откако имало пријави за семејно насилство

Фирма на Македонец во Бугарија внесувала сомнителен отпад од Италија. 

Се работи за фирмата „Блацион” од Софија,  чиј управител е македонски граѓанин, а таа увезла отпад од Италија кој пристигнал во бугарското пристаниште Варна, објави бугарската БТВ Новините.

Товарот, 25 контејнери со бали со отпад, со брод од италијанското пристаниште Салерно пристигнал во пристаништето Варна-Запад на 9 октомври

Непознато лице од лажен профил на социјалните мрежи се претставува дека профилот е на актерот и шоумен Игор Џамбазов, и се обидува да изнуди пари и донации

Фискалните сметки се оценети како штетни по здравјето на луѓето. 

На удар се луѓето кои постојано се во контакт и работат со нив. 

Се работи за супстанцијата бисфенол А, која се наоѓа во хартијата на која се печатат фискалните сметки

Од владината прес служба велат дека во Давос ќе замине министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој ќе учествува на панел за Западен Балкан, а ќе има најверојатно и билатерални средби

Во дел од медиумите се појави информација дека познатиот пијанист Симон Трпчевски во Штип го прекинал концертот затоа што во салата било ладно. 

Но, Трпчевски не го прекинал настапот во Штип, туку свирел во студена сала

Можеби ќе ве интересира

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци